Raksti

Urīnceļu infekcijas

Urīnceļu infekcijas

Latvijā urīnceļu infekcijas ir viens no biežākajiem iemesliem, kādēļ pacients meklē palīdzību aptiekā, konsultējoties ar farmaceitu. Saslimšanu ar urīnceļu infekcijām (UCI) palielina pēkšņa laika apstākļu maiņa, kuras ietekmē var mazināties imunitāte, kas paaugstina urīnceļu infekcijas risku. Samazinoties organisma aizsargspējām, mikroorganismi, kas parasti draudus veselībai neizraisa, var darboties kā patogēni un izraisīt iekaisumu. Sezonāla rakstura urīnceļu infekcija visbiežāk sastopama rudenī. Lēš, ka ikviena sieviete vismaz reizi dzīvē pārslimojusi UCI. Pētījumi rāda, ka dzīves laikā katra piektā sieviete ir spiesta ārstēt šo saslimšanu ambulatori vai stacionāri.

UCI bieži sastopama sieviešu populācijā, jo urīnizvadkanāls ir krietni īsāks un platāks nekā vīriešiem. Urīns urīnpūslī ne vienmēr ir sterils, un tajā nelielā daudzumā sastopami arī mikroorganismi. Provocējošu faktoru ietekmē, mikroorganismiem savairojoties, lielā daudzumā parādās simptomi jeb sūdzības, rodas simptomātiska urīnceļu infekcija, visbiežāk akūts cistīts. Biežākais nekomplicēta cistīta izraisītājs ir Escherichia coli nūjiņa.

Urīnceļu infekcijas iedala nekomplicētajās un komplicētajās formās. Ar nekomplicētu urīnceļu infekciju biežāk var saslimt grūtnieces un sievietes postmenopauzes periodā. Ārstēšana parasti būs ambulatora, salīdzinoši neilga. Terapijas kurss līdz piecām dienām – vairumā gadījumu problēma tiek veiksmīgi atrisināta. Turpretim komplicētas UCI grupās pacientus raksturo kāda pavadoša saslimšana, komplicējošais faktors, piemēram, cukura diabēts, nierakmeņu slimība, anatomiski vai funkcionāli urīna atteces traucējumi no urīnceļiem, kas nosaka šīs pacientu grupas sarežģītu un ilgstošu ārstēšanu, parasti stacionāra apstākļos.

UCI simptomi attīstās strauji. Sūdzības, ar kurām sievietes vēršas aptiekā, ir sāpes vai diskomforts urinēšanas laikā, bieža, neatliekama vēlme urinēt, jutīgums virs kaunuma kaula, paaugstināta ķermeņa temperatūra, izteikta urīna smaka, reizēm mēdz būt asins piejaukums urīnā. Biežākie provocējošie faktori ir aktīva dzimumdzīve, kas mehāniski palielina risku baktērijām nokļūt urīnceļos. Diētas kļūdas, nepietiekams uzņemtā šķidruma daudzums, tādējādi samazināta urīna veidošanās un dabiska urīna plūsma pa urīnceļiem, kas mikroorganismus izvada. Vāja imūnsistēma, nesena antibakteriālo preparātu lietošana, kas veicina disbakteriozi, maina maksts dabisko mikrofloru, kam ir ļoti būtiska loma nevēlamu baktēriju iekļūšanai urīnceļos.

Cistīta ārstēšanas pamatā ir antibakteriāla terapija, kā arī pretsāpju, pretiekaisuma medikamentu lietošana.

No aptiekas sortimentā esošajiem līdzekļiem UCI gadījumā farmaceits var piedāvāt dažādus fitopreparātus – bezrecepšu medikamentus, tējas, uztura bagātinātājus, kuriem raksturīgas pretiekaisuma, pretsāpju un diurētiskas īpašības. Urīnceļu veselībai un profilaksei ir augi ar pretmikrobu un antiseptiskām īpašībām. Mūžzaļajā miltenē, čemuru palēkā atrodami hidrokvinoni, kas nodrošina antiseptisku darbību. Citi augi satur specifiskas ēteriskās eļļas ar pretmikrobu darbību, piemēram, ložņu goltjēra, parastais timiāns, selerija, parastais kadiķis, pelašķis un Islandes ķērpis. Dzērvenes satur A tipa proantocianidīnu, kas mazina baktēriju pielipšanu urīnpūšļa gļotādai un būtiski samazina urīnceļu infekcijas atkārtoto rašanās iespējamību.

UCI saslimšanas gadījumā un profilaksei iesaka D mannozi (saharīds, kas atrodams dzērvenēs, ābolos, mellenēs), kuras darbības mehānisma pamatā ir bloķēt Echerihia colli piesaisti urīnpūšļa sieniņām. D mannoze labvēlīgi ietekmē lakto un bifido baktēriju attīstību zarnu traktā. Urīnceļu veselības profilakses palīglīdzeklis askorbīnskābe jeb C vitamīns kavē Escherichia coli baktēriju augšanu organismā, kā arī mazina iespēju infekcijas atkārtotai attīstībai. C vitamīna galvenie avoti – sarkanā paprika, apelsīni, greipfrūti, kāposti un kivi. Holikalciferolam (D3 vitamīns) ir spēcīga imunitāti veicinoša iedarbība. Pētījumos pierādīta vitamīna pietiekama līmeņa nozīme urīnceļu infekciju profilaksē. Zems D3 vitamīna līmenis saistīts ar paaugstinātu atkārtotas UCI attīstības riska pakāpi.

Pirms sākt lietot vitamīnu preparātus, ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu! Uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Jāatceras, ka, lai izvairītos no urīnceļu infekcijas, ļoti būtiska loma ir urīnceļu infekcijas profilaksei. Ir svarīgi uzturā lietot pietiekami daudz šķidruma, kas palīdz organismam izvadīt liekos mikroorganismus un toksīnus no urīnceļiem, kā arī ievērot personīgo higiēnu un izvēlēties atbilstošu apģērbu gadalaikam un laika apstākļiem.

Esiet veseli!

Mēness aptiekas 82 kolektīvs

Izmantotā literatūra:

1. Čerņevskis H., Strazdiņš V., Lietuvietis V., Bozotova N. Urīnceļu infekcijas pieaugušajiem un bērniem. Pilatus, 2015; 26 – 27.

2. Medina M, Castillo – Pino E. An introduction to the epidemiology and burden of urinary tract infections. Therapeutic Advances in Urology, 2019.

3. Gohari R, Soodabeh S. The role of herbal medicines in treatment of urinary tract diseases. Journal of neuropharnacology, 2014.

4. Akram M, Shaahen G. Therapeutic potential of medicinal plants for the management of urinary tract infection: A systematic review. Journal of clinical and experimental pharmacology, 2019.

5. Nseir W, Taha M. The association between serum levels of vitamin D and recurrent urinary tract infections in premenopausal women. International Journal of infectious Diseases, 2013.

6. Domenici L, Monti M. D – mannose: a promising support for acute urinary tract infections in women. European Review for Medical and Pharmacological Sciences, 2016.