Ziemas laikapstākļi jaundzimušo, mazuļu un bērnu ādai var radīt lielu stresu. Bērniem āda ir plānāka un jutīgāka nekā pieaugušajiem, tādēļ neaizsargātāka pret laikapstākļu izmaiņām. Apsārtums, nieze, sausums un ekzēma ir tikai dažas ādas problēmas, kas var izpausties ziemas mēnešos. Tas gan nenozīmē, ka ziemā bērnam jāuzturas galvenokārt iekštelpās. Ļaujiet svaigā gaisā enerģiski izkustēties, bet pirms tam parūpējieties par bērna ādas aizsardzību. Lūk, daži padomi!
Izvēlieties apģērbu atbilstoši laikapstākļiem
Bērnaādas aizsardzības pamats ir pienācīga sagatavošanās pirms pastaigas, ņemot vērā gaisa temperatūru. Ziemā velciet bērnam siltas virsdrēbes, cepuri un cimdus, lai pasargātu no apsaldējumiem, un šalli, lai bērna seja un lūpas nekļūtu sausas un sakairinātas. Ja ir ļoti auksts un vējains, pastaigas laiku būtu vēlams ierobežot.
Uzklājiet saules aizsarglīdzekli
Daudzi vecāki par saules aizsarglīdzekļu lietošanu ziemā pat neiedomājas. Saule spīd visu gadu, turklāt sniegs atstaro UV starus, tāpēc āra aktivitātēs, piemēram, braucot ar kamanām un slēpojot, bērna āda tiek pakļauta pastiprinātam UV starojumam.
Saules aizsargkrēms nav ieteicams zīdaiņiem līdz 6 mēnešu vecumam (tik mazi bērni nedrīkst uzturēties tiešos saules staros). Zīdaiņiem, kuri ir vecāki par 6 mēnešiem, saules aizsargkrēms jālieto uz neaizsegtajām ādas vietām, ja tās ir pakļautas saules stariem. Izvēlieties līdzekļus, kuru pamatā ir minerāli, kas bloķē kaitīgos UV starus. Bērniem ieteicami līdzekļi, kas satur cinka oksīdu vai titāna dioksīdu, lai mazinātu ādas kairinājuma iespējamību.
Izmantojiet gaisa mitrinātāju
Sākoties apkures sezonai, jūsu mājās gaiss var kļūt ļoti sauss. Gaisa mitrinātāja izmantošana palīdzēs novērst sausu, niezošu ādu, sausu rīkli un deguna asiņošanu.
Samaziniet mazgāšanās laiku
Pārmērīga mazgāšanās var novest pie sausas, sasprēgājušas ādas ziemas mēnešos. Zīdaiņi, īpaši jaundzimušie, nav jāmazgā katru dienu. Ar trim reizēm nedēļā parasti pietiek. Lielāko daļu vannas laika var koncentrēties uz autiņbiksīšu zonu, kaklu, pēdām, padusēm. Arī domājot par vecākiem bērniem, ņemiet vērā, ka karsta, ilga duša var sausināt ādu, jo tiek nomazgāts dabiskais aizsargslānis. Ja mazulim jau ir sausa āda, saīsiniet vannā pavadīto laiku līdz 10 minūtēm un pēc vannas lietojiet mitrinošu līdzekli, piemēram, losjonu vai krēmu. Lai mazinātu ādas izžūšanu, ūdenim vannā jābūt remdenam, nevis karstam. Un atcerieties, ka bērnu ādu nedrīkst berzt, bet tā jāmazgā maigi jānosusina ar mīkstu dvieli. Dienās, kad bērnu nevannojat, pietiekami būs noslaucīt ādu ar samitrinātu vates tamponu.
Mazgāšanās līdzekļa izvēli uztveriet nopietni
Ir grūti pretoties kārdinājumam nopirkt saldi smaržojošas ziepes, bet līdzeklis, kas nesatur smaržvielas, vislabāk palīdzēs saglabāt mitrumu bērna ādā. Līdzeklim jābūt ar neitrālu pH līmeni, bez spēcīgām piedevām, piemēram, spirta, kas var izraisīt kairinājumu.
Pievērsiet uzmanību izdzertajam ūdens daudzumam dienas laikā
Vecumā līdz 4-6 mēnešiem, zīdaiņiem nav nepieciešams nekas vairāk par mātes pienu. Savukārt, vēlāk maziem bērniem vajadzētu dzert ūdeni – tas ietekmē arī ādas mitruma līmeni. Dažreiz tas var būt grūts uzdevums – panākt, lai bērns izdzer pietiekoši daudz ūdens dienas laikā. Mēģiniet to pārvērst par spēli un nodrošiniet, lai ūdens vienmēr ir brīvi un viegli pieejams.
Lietojiet ādas mitrināšanai atbilstošu līdzekli
Ādu mitrinošie līdzekļi var būt ļoti noderīgi, lai novērstu un ārstētu sausu ādu. Bērniem ar ļoti sausu vai jutīgu ādu, lietojiet līdzekļus, kas satur ūdeni un eļļas, bet nesatur smaržvielas un daudz ķīmisko piedevu. Lai iegūtu labāku rezultātu, bagātīgi uzklājiet mitrinošo līdzekli pēc vannas, kad bērna āda joprojām ir nedaudz mitra.
Uzraugiet gaisa temperatūru mājās
Pēc pastaigas aukstumā var rasties kārdinājums ieslēgt mājās visus sildītājus. Taču pārkarsēts gaiss var vēl vairāk izžāvēt ādu, īpaši, ja ir liels gaisa temperatūras kontrasts. Nodrošiniet mērenu, pietiekami vēsu, bet komfortablu temperatūru.
Izvēlieties veļas mazgāšanas līdzekli jūtīgai ādai!
Ja veļas mazgāšanas līdzeklī ir spēcīgas ķīmiskas vielas un smaržvielas, tas var kairināt un padarīt mazuļa ādu sausu. Lietojiet zīdaiņu un bērnu ādai draudzīgu līdzekli veļas mazgāšanai!
Neaizmirstiet par mazuļa lūpām un vaigiem!
Sausā gaisā un vējainā laikā bērna lūpas var sasprēgāt, vaigos veidojas apsārtums, kas pēc izskata un sajūtām līdzinās saules apdegumam. Tādā gadījumā vismaz divas reizes dienā uz mazuļa vaigiem uzklājiet hipoalerģisku krēmu vai ziedi bez smaržvielām, bet uz lūpām – bērnu lūpu balzamu.
Pievērsiet uzmanību ādas kopšanas līdzekļu sastāvam!
Līdzeklim noteikti jābūt bez smaržvielām. Smaržvielas var izraisīt alerģiskas reakcijas, arī izsitumus un elpošanas traucējumus. 2018. gada pētījumā par 533 zīdaiņu produktiem tika konstatēts, ka gandrīz puse no tiem saturēja smaržvielas. Ieteicams izvairīties arī no konservantiem, piemēram, formaldehīda un propilēnglikola, kas var izraisīt ādas alerģiju.
Dažādos kosmētikas līdzekļos kā konservantus izmanto parabēnus. Arī tie var būt kairinājuma avots. 2018. gada pētījumi liecina, ka ilgstoša parabēnu iedarbība visā cilvēka dzīves laikā var ietekmēt vielmaiņu un hormonu regulāciju.
Sulfāti ir sastāvdaļa, no kuras arī labāk būtu izvairīties, arī tie var izraisīt īslaicīgu kairinājumu. Visbiežāk sastopams ir nātrija laurilsulfāts. Ja pēc vannas pamanāt apsārtumu, sausumu vai niezi, pārbaudiet, vai mazulim lietotajos produktos nav sulfātu un apsveriet iespēju pāriet uz mazgāšanas līdzekļiem bez tiem.
Valērija Makšāne , Mēness aptiekas farmaceite.