Jaunumi

Iedzīvotājiem tagad pieejams ceļvedis par zāļu iegādi  pacientam ar onkoloģisku diagnozi

Iedzīvotājiem tagad pieejams ceļvedis par zāļu iegādi pacientam ar onkoloģisku diagnozi

Ceļvedis onkoloģiskas diagnozes pacientam par to, kā saņemt ārsta izrakstītās zāles, jau šonedēļ pieejams pacientiem četrās „Mēness aptieka” aptiekās – Rīgā, Liepājā un Daugavpilī. Tas uzlūkojams kā palīginstruments, kas pacientam ar onkoloģisku diagnozi palīdz orientēties informācijā par zāļu iegādi. Vienlaikus ar ceļveža izplatīšanu, šajās aptiekās farmaceiti apgūst papildu zināšanas darbā ar pacientiem, kuru diagnozē ir onkoloģiska slimība.

Daudzus no medikamentiem onkoloģisku slimību ārstēšanai kompensē valsts, tomēr ne visas pieejamās zāles ir iekļautas valsts zāļu iegādes kompensācijas sistēmā. Pacientam nereti ir grūti orientēties, kā jārīkojas, saņemot ārsta izrakstīto recepti. Onkoloģisko pacientu biedrības „Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, atverot ceļvedi, atzina: „Vislielākās grūtības pacientiem sagādā saprast, kas ir valsts kompensēts medikaments un kas nav, kā jārīkojas, ja izrakstīts viens vai otrs. Ceļvedis soli pa solim sniedz ieskatu, kā katrā situācijā rīkoties, lai vajadzīgās zāles saņemtu. Domāju, ka tas pacientam radīs lielāku paļāvības un atbalsta sajūtu. Ir labi, ja papildus šai informācijai viņu vēl konsultēs par onkoloģisku slimību terapiju vairāk zinošs farmaceits.”

Šādi tiek atbalstīta Veselības ministrijas uzsāktā politika veselības aprūpes uzlabošanai onkoloģijas jomā. Ceļveža būtība ir padarīt saprotamāku medikamentu iegādes ceļu, maksimāli izvairoties no neizpratnes un nezināšanas radītām kļūmēm un pārpratumiem. Akcentējami ir tas, ka „Mēness aptieka” iegulda pūliņus, lai papildinātu farmaceitu zināšanas darbam ar onkoloģiskas diagnozes pacientiem. Ceļvedī ir iekļauta sadaļa "Vaicājiet farmaceitam", ar informāciju, ko pacients var uzzināt sarunā ar zinošu farmaceitu.”

Aptiekas, kurās strādā farmaceiti ar īpašām zināšanām par terapiju onkoloģijā:

Mēness aptieka 7 – Hipokrata iela 4, Rīga, tālr. 20 377 474

Mēness aptieka 70 – Pilsoņu iela 13, Rīga, tālr. 25 905 889

Aptieka «Rudens-8» – Viestura iela 2, Daugavpils, tālr. 20 377 538

«Raimonda aptieka» – Tirgoņu iela 24, Liepāja, tālr. 20 377 467

Foto:Elita Cīrule, LETA