„Mēness aptieka” var lepoties ar nozīmīgu veikumu, kas labi raksturo farmaceita un ārsta plašās sadarbības un īstena komandas darba iespējas.
RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā Anniņmuižas bulvārī notika atvēršanas svētki RSU emeritētā profesora, farmakologa Antona Skuteļa rokasgrāmatai mediķiem „Zāles un citas vielas, bērniņu gaidot”. Autors ar šo izdevumu apliecina cerību, ka viņa darbs palīdzēs vairot laimīgo ģimeņu skaitu. Savukārt rokasgrāmatas izdevējs – „Mēness aptieka” – apliecina farmaceita kā īstena atbalsta komandas locekļa veikumu ārsta darbam un kā viens no holdinga „Repharm” uzņēmumiem ar šiem atvēršanas svētkiem aizsāk valsts simtgadei veltītu iniciatīvu projektu „Veselības simtsoļu taka”.
Izdevumā apkopota medicīnas literatūrā rodamā informācija par vielām, kas var nevēlami ietekmēt augļa attīstību vai veselību jaundzimušā pirmajās dzīves dienās, mēnešos un ilgākā laika posmā, kā arī dzemdību norisi. Rokasgrāmata ir paredzēta kā informatīvs materiāls mediķiem, kuri konsultē tos, kuriem gaidāms ģimenes pieaugums. Tās mērķis ir informēt lasītājus – ārstus, jo īpaši ginekologus un ģimenes ārstus, vecmātes, ārstu palīgus, farmaceitus u. c. – par tiem faktoriem, kas nevēlami var ietekmēt gaidāmā bērna veselību. Aplūkota galvenokārt medikamentu nelabvēlīgā ietekme, jo grūtniecības laikā nereti zāles ir jālieto.
„Mūsu ikdienas dzīvē ir daudz apdraudējumu. Kāds pētnieks saskaitījis, ka veselību apdraud 133 kaitīgu vīrusu, un tās nebūt nav visas briesmas, kas var mūs piemeklēt. Arī sadzīvē un ražošanā izmantojamās vielas un, lai cik tas šķistu neparasti, uzturā lietojamie produkti un zāles var slikti ietekmēt veselību. Īpaši apdraudēti ir vēl nedzimuši bērni, ja topošā māmiņa saskaras vai lieto potenciāli veselību apdraudošu vielu, jo auglis savā attīstības procesā visu saņem no mātes. Ceru, ka mans darbs vairos laimīgo ģimeņu skaitu,” saka RSU emeritētais profesors, farmakologs Antons Skutelis.
Rokasgrāmatas tapšanā iesaistījusies ārstu žurnāla „Medicus Bonus” redakcija Izdevumu recenzējusi Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Matule. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska norāda izdevuma praktisko lietderību kolēģiem: „Šajā grāmatā ir atsevišķas nodaļas par noteiktām medikamentu grupām un dažādām vielām, kas ir nozīmīgas topošo māmiņu ārstēšanā, kā arī zīdot bērnu ar krūti. Lai šī grāmata mums ir labs padomdevējs tieši šādos gadījumos, kad mūsu pacientes ir īpašajā gaidīšanas un zīdīšanas laikā.” Savukārt Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Matule akcentē: „Būtiski ir izprast, ka daudzās klīniskās situācijās ir nepieciešama speciāla terapija, jo grūtniecības laikā slimības rada daudz lielākus riskus tās labvēlīgai norisei. Tādēļ ārstiem ir būtiski zināt konkrētā medikamenta ietekmi uz grūtniecību. Grāmata šīs zināšanas piedāvā koncentrētā izlases veidā.”