Raksti

Insulīns var dot vairāk!

Insulīns var dot vairāk!

Šogad aprit 100 gadu kopš insulīna atklāšanas. Šajā laikā fantastiskas pārmaiņas ir piedzīvojis gan insulīns, gan tā ievadīšanas ierīces.

No aptuveni 15 ml brūngana šķidruma, ko ieguva no liellopu aizkuņģa dziedzeriem pirms 100 gadiem, līdz bioloģiski sintezētiem insulīna analogiem, kuru darbība ir maksimāli pietuvināta cilvēka insulīna fizioloģijai.

Insulīna ievadi veic ar vienreiz lietojamiem injektoriem, kas nodrošina augstu devas precizitāti. Insulīna injektora adata arī ir īsts tehnoloģiju brīnums. Atšķirībā no pirmajām zemādas injekciju adatām, kas bija 2,5 cm garas un bija jāvāra pēc katras injekcijas, modernās injektoru adatas ir četrus, sešus vai astoņus milimetrus garas. Adata no ārpuses ir pārklāta ar plānu silikona slāni un tās gals ir noslīpēts trijās plaknēs. Adata ir tik tieva un asa, ka dažreiz dūrienu pat nevar sajust, tomēr katrs dūriens deformē adatas galu, lai gan izmaiņas var redzēt tikai elektronu mikroskopā.

Adatu atkārtota lietošana

Insulīns var dot vairāk, ja injekciju veic pareizi – katru injekciju ar jaunu adatu, un pēc injekcijas adatu noņem un izmet speciālā konteinerā.

Aptiekā var saņemt vienu injektora adatu uz vienu injektoru, kas nozīmē, ka tā visticamāk tiks lietota atkārtoti 10–30 reizes. Uzskata, ka atkārtota adatu lietošana ir viens no lipohipertrofiju veidošanās iemesliem, jo bojāta adata rada plašāku audu traumu dūriena vietā. Lipohipertrofijas ir audu sabiezējumi injekciju vietā. Tie izpaužas kā pacēlumi, kas ir ne tikai kosmētisks defekts, bet arī ievērojami izmaina insulīna darbību un pasliktina diabēta kontroli.

Vadošais injekcijām paredzētā aprīkojuma ražotājs insulīna adatu lietošanas vadlīnijās norāda uz vairākiem atkārtotas adatu lietošanas riska faktoriem:

1) sāpīgums, jo adatas gals ir deformēts;

2) iespējama adatas bloķēšanās ar garas darbības insulīna suspensijas atliekām adatā; 3) mikrotraumas, kas rodas, deformētajai adatai sadragājot audus;

4) atliektā adatas gala iespējama ielūšana ādā (vairāki pētījumi rāda, ka tas notiek, ja adatu lieto vairāk nekā 7 reizes).

Jaunas adatas – vērtīgs ieguldījums

Cukura diabēta pacientam katru gadu ir jāveic vidēji 1500 insulīna injekciju, tāpēc ir svarīgi pret savu ķermeni izturēties saudzīgi.

Lai injekciju veiktu pareizi, aptiekā ir jāpērk papildu injektoru adatas. Informējot savu farmaceitu par vēlmi iegādāties adatas, tiks pasūtīts nepieciešamais adatu daudzums. Biežāka adatu maiņa ir investīcija nākotnē, jo tā tiek nodrošināta labāka un precīzāka insulīna dozēšana un darbība, līdz ar to arī diabēta kontrole, kas pasargā no vēlīno diabēta komplikāciju attīstības, ļauj izvairīties no sāpēm un ciešanām, ka arī ekonomē gan personīgos, gan visas veselības aprūpes sistēmas līdzekļus nākotnē.

Tiesa, adatas var izmaksāt diezgan dārgi. Kā labāk un efektīvāk veikt šo ieguldījumu var uzzināt sarunā ar diabēta apmācības māsu. Nosūtījumu uz tuvāko diabēta apmācības kabinetu izsniegs ģimenes ārsts vai endokrinologs.

Līga Ārente, endokrinoloģijas nodaļas virsmāsa Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārā Gaiļezers