Raksti / Jaunumi

Ja zobu vietā – protēzes

Ja zobu vietā – protēzes

Dažu vai pat visu zobu zaudējums mūsdienās nav neatrisināma problēma – trūkstošo zobu aizvietošanai izmanto gan neizņemamas, gan izņemamas protēzes. Taču arī mākslīgos zobus, tāpat kā smaganas un visu mutes dobuma gļotādu, vajag kopt regulāri un pareizi. Tas ne tikai pagarinās protēzes mūžu, bet ļaus dzīvot pilnvērtīgi, neslēpt smaidu un izbaudīt katru maltīti.

Viens pierod ātrāk, cits – lēnāk

“Izņemamās protēzes var būt gan nepilnās, gan pilnās atkarībā no tā, vai pacientam pašam vēl ir vai nav arī savi zobi. Protēzes tiek gatavotas katram pacientam individuāli – no cietas plastmasas vai kombinējot plastmasu ar metālu. Pirms tam tiek noņemts mutes dobuma nospiedums, noteikts sakodiens, kopā ar pacientu, izmantojot krāsu skalas palīdzību, tiek piemeklēta atbilstoša zobu krāsa,” stāsta “VCA Dent" zobārste-protēziste Aija Pētersone-Štekeļa. Pirms protēzes izgatavošanas notiek ”pielaikošana”, lai izvērtētu tās novietojumu mutes dobumā, jauno zobu krāsu, formu un citas nianses. Reizēm pēc jaunas zobu protēzes ievietošanas tā var kādā vietā berzt vai nospiest smaganas, tādēļ visbiežāk zobārsts jāapmeklē vēl divas trīs reizes, lai veiktu korekcijas un protēze derētu, kā uzlieta.

Mūsu smaganas ir elastīgas, tās padodas. Tikko izgatavotai protēzei ir nepieciešams laiks, lai tā ieņemtu savu īsto vietu – dziļāk iesēstos. Vienam tas notiek dažās dienās, citam vajadzīgas vairākas nedēļas.

Pēc tam zobārstu ieteicams apmeklēt reizi gadā, jo svešķermenis – protēze – var radīt smaganu un mutes gļotādas iekaisumu,  nospiedumu, zem tās var attīstīties sēnīšu infekcija. “Ar laiku kauls zem smaganām atrofējas, nosēžas, tādēļ zobu protēze kļūst vaļīga. Ja vien mākslīgie zobi nav nodiluši, protēzi var pielāgot izmaiņām, to daļu, kas saskaras ar smaganām, izveidojot no jauna,“ atklāj „VCA Dent” zobārste.

Pacientiem, kuri pirmo reizi sākuši lietot izņemamo protēzi, visvairāk traucē tas, ka tā nekur mutes dobumā nav fiksēta, tādēļ šķiet, ka mākslīgie zobi izslīdēs no vietas visnepiemērotākajā brīdī. Nepilnās zobu protēzes pie vēl esošajiem zobiem nostiprina ar dažādiem fiksācijas elementiem, piemēram, skavām, atačmentu (atslēgu) sistēmām. Pierašanas periodā var izmantot aptiekās nopērkamo protēžu līmi. Ārste gan iesaka to lietot pavisam nedaudz – tikai dažus pilienus, ne pārāk ilgu laiku un katru vakaru līmi no protēzes rūpīgi notīrīt. 

Par neizņemamām zobu protēzēm

Ja zaudēti vairāki blakus esoši zobi, tos var aizvietot ar neizņemamām zobu protēzēm – tiltiem, kas tiek izgatavoti no plastmasas, lieta metāla, metālkompozīta, metālkeramikas vai cirkonija oksīda. Pacienta dabīgie zobi tiek slīpēti, un uz tiem fiksējas protēze. Ja zaudēti pēc kārtas četri vai vairāk zobu, protēzi var balstīt uz žokļa kaulā ķirurģiski ievietotiem implantiem jeb mākslīgām zoba saknēm, kas tiek izgatavotas no īpaši izturīgiem titāna sakausējumiem.

“Pie šīm protēzēm pacientam, protams, ir vieglāk pierast, taču adaptācijas periods katram var būt atšķirīgs. Reizēm var šķist, ka jaunā zobu rinda ir pārāk augsta vai berž vaigu, it īpaši, ja pēc dabīgo zobu zaudēšanas jau pagājis labs laiciņš,” novērojusi Aija Pētersone-Štekeļa, piebilstot, ka ļoti daudz ir atkarīgs no pacienta paša motivācijas. Neizņemamās zobu protēzes, tāpat kā dabīgie zobi, jāsargā no bruksisma jeb zobu griešanas miegā, piemēram, iegādājoties īpašu kapi.

Rūpīgi notīrīt, nevis berzt

Protēzes, tāpat kā paša zobi, regulāri jākopj un jātīra. Aptiekās var iegādāties kopšanas līdzekļus, piemēram, superfloss diegus, kas sastāv no trijām daļām – cietas, biezas un mīkstas mikrošķiedras, kā arī parasta zobu diega un ir paredzēti tiltu, brekešu un izņemamo zobu protēžu kopšanai, speciālas birstītes, gelus un šķīdināmas tabletes to balināšanai un attīrīšanai. Der atcerēties, ka mākslīgie zobi ir uzņēmīgi pret ārējās vides iedarbību, tādēļ ar laiku to krāsu var ietekmēt ēdienu un dzērienu pigmenti, piemēram, tēja, kafija, sarkanvīns, cigarešu dūmi.

Zobārste uzsver, ka izņemamās protēzes vismaz divas reizes dienā no ārpuses un iekšpuses rūpīgi jātīra, izmantojot birsti ar mīkstiem sariņiem un zobu pastu, kas nesatur abrazīvas vielas. Agresīvas beršanas dēļ plastmasā var rasties skrāpējumi, kuros uzkrājas ēdiena pigments. Ja pašu spēkiem neizdodas protēzi notīrīt, jāvēršas pēc palīdzības pie zobu higiēnista vai zobārsta, reizēm protēze tiek nosūtīta uz tehnisko laboratoriju, kur to notīra un nopulē.

Var kalpot gadiem

Ja ievietota neizņemamā protēze vai nepilna izņemamā protēze, vietās, kur tā saskaras ar dabīgajiem zobiem, var pastiprināti veidoties aplikums, kura dēļ var rasties bojājumi.  Lai to novērstu, regulāri jāapmeklē zobu higiēnists, kurš ieteiks piemērotus kopšanas līdzekļus. “Pilnā vai nepilnā protēze nospiež smaganu sīkos asinsvadus, traucējot mutes dobuma apgādi ar asinīm. Tādēļ vajag stiprināt smaganas, regulāri masējot tās ar mīkstu zobu birstīti vai pirkstu. Lai mēle varētu masēt smaganas, bet siekalas labāk apskalotu mutes dobuma gļotādu, protēze pirms gulētiešanas jāizņem. Plastmasa ir porains materiāls, kas uzsūc ēdiena smaržu, un tam var piesaistīties mikrobi un sīkas ēdiena daļiņas, tādēļ tās uzglabāšanai ieteicams lietot ne tikai tīru ūdeni, bet periodiski to ievietot arī speciālā dezinficējošā šķīdumā,” iesaka Aija Pētersone-Štekeļa. Tabletes, no kurām to pagatavot, var iegādāties aptiekā.

Izņemamās protēzes, ja tās pareizi kopj un uzglabā, kalpo vidēji piecus gadus vai pat ilgāk. Biežākā kļūda ir neuzmanīga izņemamās protēzes tīrīšana, piemēram, turot to virs izlietnes. Izslīdot no rokām un atsitoties pret cieto virsmu, tā var salūzt, tādēļ pirms tam izlietnē jāieklāj mīksts frotē dvielis vai jāielaiž ūdens. Protēze jāsargā arī no mājas mīluļiem, jo plastmasa uzsūc ēdiena smaržu, tādēļ suns to var sagrauzt vai pārkost.