Jaunumi

„Mēness aptieka” ir gatava sniegt farmaceitisko aprūpi patvēruma meklētājiem no Ukrainas

„Mēness aptieka” ir gatava sniegt farmaceitisko aprūpi patvēruma meklētājiem no Ukrainas

Dažās dienās operatīvi pārorganizējot darbību, „Mēness aptiekas” ir sākušas sniegt pilnvērtīgu farmaceitisko aprūpi patvēruma meklētājiem no Ukrainas. Līdztekus tam, ka Ukrainas iedzīvotāji „Mēness aptiekās” visā Latvijā var iegādāties vajadzīgos bezrecepšu medikamentus un citus aptiekas produktus, ir nodrošināta iespēja saņemt arī recepšu medikamentus un valsts kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces. Pirmie pacienti vajadzīgos medikamentus jau ir saņēmuši.

Lai varētu saņemt vajadzīgos medikamentus un citus aptiekas produktus, pēc Nacionālā Veselības dienesta (NVD) izstrādāta algoritma, Ukrainas iedzīvotājiem, kas ieradušies Latvijā, bēgot no militāra uzbrukuma, nepieciešamās kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces tiek izrakstītas uz īpašās papīra receptes.

„Šobrīd, līdztekus rūpēm par Latvijas iedzīvotāju veselību, prioritāri ir palīdzēt tiem cilvēkiem, kuri, glābjoties no uzbrukumu šausmām Ukrainā, ir atraduši patvērumu Latvijā. Palīdzēt – tā ir mūsu misija. NVD Speciāli izstrādātā recepšu forma izmantojama „Mēness aptiekās” visā valstī. Mūsu farmaceiti ir zinoši un gatavi palīdzēt ar padomu un sniegt vajadzīgo farmaceitisko aprūpi, veselības problēmu gadījumā kļūstot par tuvāko pirmās pieejamības veselības aprūpes iestādi bēgļiem no Ukrainas,” situāciju raksturo „Mēness aptiekas” valdes locekle pārdošanas, mārketinga un klientu attiecību departamenta vadītāja Evita Jurjāne-Nelsone.

„Daudzi Ukrainas iedzīvotāji, kā arī cilvēki, kuri devuši patvērumu bēgļiem, aizvadītajās dienās ir vērsušies pie mūsu farmaceitiem un iegādājušies medikamentus patvēruma meklētāju veselības vajadzībām. Sākotnēji saskārāmies ar šo cilvēku neizpildāmajiem lūgumiem – iegādāties recepšu zāles citas valsts iedzīvotāju vajadzībām. Dažās dienās pārorganizējām darbību aptiekās, pielāgojām uzņēmuma kases sistēmu un tagad šiem cilvēkiem varam sniegt jau pilnvērtīgu farmaceitisko aprūpi atbilstoši mūsu valsts institūciju  norādītajai kārtībai,” tā Evita Jurjāne-Nelsone.

Atbilstoši “Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma” (Likumprojekta) 7. panta 4. daļai no 2022. gada 24. februāra Ukrainas iedzīvotājam ir tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus tādā pašā apjomā kā Latvijā valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros apdrošinātām personām. Ukrainas iedzīvotājiem arī aptiekā jāuzrāda dokuments, kas var apliecināt personas statusu.

Tie ir:

  1. Ukrainas pilsoņi un viņu nepilngadīgi bērni, kuru dati ierakstīti  mātes vai tēva ceļošanas dokumentā (pasē), laulātie (laulības apliecība).
  2.  Ārzemnieki, kuriem ceļošanas dokumentā (pasē) ielīmēta PMLP izsniegta vīza ar atzīmi "UKR-HUMANITARIAN REASONS".
  3. Ukrainas pilsoņi un viņu nepilngadīgi bērni, kuru dati ierakstīti  mātes vai tēva ceļošanas dokumentā (pasē), laulātie (laulības apliecība), kuriem ir Latvijas Valsts robežsardzes izsniegta Patvēruma meklētāja apliecība.