Raksti / Jaunumi

Liepājā būs pieejami mērījumi sirds un asinsvadu veselības profilaksei

Liepājā būs pieejami mērījumi sirds un asinsvadu veselības profilaksei

Turpinot izglītojošo kampaņu “Kardio-Loģiski” sadarbībā ar biedrību ParSirdi.lv, aicinām bez maksas pārbaudīt sirds un asinsvadu veselības faktorus. Liepājā 28. oktobrī iedzīvotājiem būs pieejamas sirds un asinsvadu risku pārbaudes. Laikā no plkst. 9.00 līdz 12.00 varēs izmērīt asinsspiedienu, noteikt cukura līmeni asinīs, ķermeņa masas indeksu un saņemt ārstes Irinas Streņģes  konsultāciju VCA „Liepāja” Brīvības ielā 95 otrajā stāvā.  No plkst. 13.00 līdz 15.00 iedzīvotājiem būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu „Mēness aptiekā” Mirdzas Ķempes ielā 5 – 2;  Klaipēdas ielā 104 C un Oskara Kalpaka ielā 74. Mērījumi notiks bez iepriekšēja pieraksta, un iedzīvotāji ir aicināti rēķināties ar uzgaidīšanai nepieciešamo laiku.

„Ik gadu Latvijā 10 000 cilvēku saslimst ar insultu. Ir svarīgi apzināties, ka daudzos gadījumos mūsu spēkos ir pasargāt sevi no šīs slimības, tās sekām un  pievēst uzmanību pazīmēm, kas varētu būt pirmie brīdinājuma signāli, ka ir vajadzīga palīdzība. Lai izvairītos no insulta katram cilvēkam ir jāzina savs asinsspiediens, pulss (jāpārbauda arī pulsa ritms), holesterīna līmenis, cukura līmenis asinīs un jākontrolē šie rādītāji. Tāpat ārsta nozīmētie medikamenti jālieto regulāri, nepieciešamības gadījumā – visu mūžu. Un, protams, jāievēro veselīgs dzīvesveids, svarīgas ir regulāras fiziskās aktivitātes, pareizi ēšanas paradumi, kā arī jāatmet smēķēšana,” atgādina kardioloģe „Veselības centru apvienībā” Anita Gozīte.  

Mediķi atgādina: ja pēkšņi parādās insulta pazīmes: vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, grūtības runāt, redzes vai līdzsvara traucējumi, jāveic tests ĀTRI!

Ā – atsmaidi!

Lūdziet cilvēku pasmaidīt un novērtējiet, vai acu vai mutes kaktiņš nav noslīdējis.

T – turi!

Pārbaudiet, vai cilvēks spēj patstāvīgi noturēt abas rokas.

R – runā!

Pārbaudiet, vai cilvēks spēj runāt!

I – izsauc!

Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, steidzami jāsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113!

Pasaules Insulta diena ir 29. oktobrī.

Šovasar, visā Latvijā aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem,  „Mēness aptiekas” un  pētījumu aģentūras „Norstat” veiktajā aptaujā tika noskaidrots – jo gados vecāki ir respondenti, jo mazāk viņu vidū tādu, kuri uzskata, ka asinsspiedienu vajadzētu sākt mērīt jau agrā jaunībā. Savukārt 18-29 gadus jauno cilvēku vidū populārākais  viedoklis ir, ka asinsspiedienu vajadzētu sākt mērīt 15-34 gadu vecumā – šādi uzskata 45%. Vecumā no 50 – 74 gadiem respondenti visvairāk ir pārliecināti, ka asinsspiediena mērīšana jāuzsāk no 35 gadiem un vēlāk, piemēram, no 50 gadiem.

Atbildot par to, no kura vecuma vajadzētu noteikt holesterīna līmeni, lielākā daļa aptaujāto – 39% pauda, ka tas būtu jādara vecumā no 34-49 gadiem. Populārākais šāds viedoklis ir 30-74 gadu vecumā. Gados jauno cilvēku (18-29) vidū vairāk izplatīts uzskats ir, ka holesterīna līmeni jāmēra jau 15-34 gadu vecumā. Ja šādi uzskata 46% jauno cilvēku, tad attiecīgi 30-39 gadu vecumā tā domā 31% aptaujāto iedzīvotāju. Mazāk populārs viedoklis ir, ka holesterīnu vajadzētu mērīt no 50 gadu vecuma, un šāda pārliecība ir tikai 15% aptaujāto.

Tikai 12% respondentu nesaskatīja nozīmi asinsspiediena mērīšanai un tikai 10% tādās domās ir par holesterīna mērīšanas nepieciešamību.

Reprezentatīva iedzīvotāju aptauja „Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru „Norstat” 2022. gada 1. pusgadā veikta visā Latvijā, aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.