Raksti / Jaunumi

Mēness aptieka: gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju lidojumos dažreiz aizkrīt ausis

Mēness aptieka: gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju lidojumos dažreiz aizkrīt ausis

No aptaujas dalībniekiem 24% sieviešu un 14% vīriešu apstiprinājuši, ka viņi katra lidojuma laikā sajūt diskomfortu, jo aizkrīt ausis. Visās vecuma grupās šādi atbildējuši 17-21% respondentu. 48% atbildējuši, ka viņi lidojumos ausu aizkrišanu sajūt dažreiz – katrā vecuma grupā šādu atbildi sniedza aptuveni puse aptaujāto (42-50%). 17% respondentu nav šādas problēmas – ja vecuma grupā no 50-74 gadiem šādi atbildēja 20-22%, tad jaunāku iedzīvotāju vidū nedaudz mazāk – 13 līdz 16% aptaujāto sacījuši, ka lidojumos nejūt ausu aizkrišanu.

“Fizioloģiski, aizkrītot ausīm, tiek regulētas spiediena izmaiņas lidojuma laikā. Mainoties atmosfēras spiedienam, katram var būt individuālas fiziskās sajūtas – kādu lidojums neietekmē, tomēr liela daļa cilvēku katru reizi vai dažreiz izjūt diskomfortu – ausu aizkrišanu. No šādām nepatīkamām sajūtām, lidmašīnai paceļoties, ir iespējams izvairīties vai vismaz tās mazināt, sūkājot konfekti, žāvājoties vai rijot siekalas. Īpašu uzmanību vajadzētu pievērst tam, kā jūtas bērni – pirms lidmašīnas pacelšanās ieteicams izskaidrot iespējamās sajūtas un mudināt sākt kādu no iepriekš minētajām darbībām.

Ceļojumā vēlams doties veselam, tomēr, ja ir nepatīkami pārsteigušas iesnas, tad īsi pirms lidojuma var iepilināt vai iepūst degunā līdzekli, kas satur asinsvadus sašaurinošu vielu, piemēram, ksilometazolīnu. Ja lidojums ir ilgāks par 4-5 stundām,  pilināt var atkārtoti.  Aptiekās var meklēt arī speciālus lidojumam domātus ausu aizbāžņus, kas nodrošina spiediena izlīdzināšanos auss ejā.

Ja kāda iemesla dēļ diskomforts ausīs nav mazinājies dažu dienu laikā pēc lidojuma, vajadzētu apmeklēt ārstu. Tiesa, šādi gadījumi mēdz būt reti,” norāda „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

Atbildot uz jautājumu: „Vai jūs lidojuma laikā sajūtat diskomfortu ausīs (vai aizkrīt ausis?)”,

„Mēness aptiekas” un  pētījumu aģentūras „Norstat” veiktajā aptaujā 16% respondentu norādījuši, ka nekad nav lidojuši ar lidmašīnu. Visvairāk tādu ir vecumā no 18-29 gadiem – 24%. Vecāko aptaujāto iedzīvotāju vidū tikai 11% nekad nav devušies ceļā ar lidmašīnu, bet pārējās vecuma grupās 15-18%. Visvairāk to, kuri nav lidojuši, dzīvo Latgalē – 28%, Vidzemē 24%, Zemgalē 23%, Kurzemē 19%, bet vismazāk Rīgā – 8% un Pierīgā – 12%.

Reprezentatīva iedzīvotāju aptauja „Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru „Norstat” 2022. gada augustā veikta visā Latvijā, aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Respondenti snieguši atbildes, izvēloties vairākus atbilžu variantus.