Raksti / Jaunumi

Pēcsvētku gremošanas traucējumi. Kā palīdzēt organismam?

Pēcsvētku gremošanas traucējumi. Kā palīdzēt organismam?

Svētku galds ir īpašs ar to, ka tam ierasts sagādāt gardāku un daudzveidīgāku mielastu nekā ikdienā. Taču, apmierinot vēlmi nobaudīt pilnīgi visu, bieži vien gadās nodarīt pāri gremošanas sistēmai, radot pārslodzi, kas jūtama vēl vairākas dienas pēc svētkiem. Ko darīt, lai palīdzētu organismam atgūties?

Tas, ka svētkos mēdzam ēst daudz un ēdienkartē, visticamāk, ir produkti, kas nav ikdienišķi (nereti tie nav arī sevišķi ieteicami), kaut gan lutina garšas kārpiņas, ir skaidrs. Taču organisms ir uzbūvēts gudri – tas zina, kā izvadīt lieko. Tiesa, svētku galda pārpilnības baudīšana organisma darbu var krietni apgrūtināt, tādēļ tam būs nepieciešams dažu dienu saudzējošs režīms un prātīgs atbalsts. Galvenais uzdevums – palīdzēt aknām, aizkuņģa dziedzerim un visai gremošanas sistēmai pēc iespējas labāk paveikt savu darbu.

5 soļi pēcsvētku gremošanas traucējumu novēršanai

Svētkos organisms parasti uzņem pārlieku lielu degvielas daudzumu, un nākamajā rītā šīs darbības rezultāts, visticamāk, ir redzams sejā – tā ir piepampusi, tātad izveidojusies tūska. Lai palīdzētu organismam pēc šādas ēšanas slodzes atgūties, jārīkojas soli pa solim.

Pirmais solis

Jāizvada no organisma liekais šķidrums. Tas uzkrājies un veido tūsku tādēļ, ka ogļhidrāti, kas uzņemti lielā daudzumā, aiztur šķidrumu. Papildu slodzi sniedz arī izdzertais alkohols. Ieteicams pagatavot īpašu ūdeni, kam pievienotas citrona, laima, svaiga gurķa un ingvera šķēlītes. Visprātīgāk būtu par nākamo dienu padomāt jau svētku vakarā un šādi pagatavotu ūdeni ielikt uz nakti ledusskapī. Tad tas būs maksimāli efektīvs. Cik daudz jāizdzer? Minimālā deva ir viena glāze ūdens pusstundu pirms ēšanas. Savukārt ideālā deva – divi litri dienā.

Vēl viens veids, kā garšīgi uzņemt pietiekami daudz šķidruma, lai mazinātu tūsku – jau iepriekš sagādāt meloni vai arbūzu, sagriezt to gabaliņos, uzliet kokosriekstu ūdeni, ko var iegādāties lielveikalos skārda bundžiņā, un dienas laikā izdzer kā kompotu. 

Otrais solis

Nākamajā dienā pēc pārēšanās nenāktu par ļaunu pabadoties – dzert tikai zāļu tējas vai ūdeni. Tie, kam ir pieredze ar atslodzes dienu ievērošanu, var par tādu pasludināt pēcsvētku dienu un ēst, piemēram, tikai zaļos salātus.

Ja tomēr atslodzes dienas ieteikums neder, vajadzētu izslēgt no ēdienkartes produktus, kas satur ogļhidrātus, un izvēlēties tādus  produktus, kam ir konkrēts mērķis. Piemēram, no rīta iedot organismam enerģiju ar vienu porciju (30–40 g sausu pārslu) auzu pārslu putras. Dienas ēdienkartē vajadzētu iekļaut riekstus (satur vērtīgo kāliju) un žāvētus augļus, tiesa, nepārspīlējot, tātad aptuveni 30–40 gramus. Papildus ieteicams uzņemt C vitamīnu, vai nu ēdot svaigus augļus, vai arī ar uztura bagātinātāju. Vakariņām varētu pagatavot, piemēram, Cēzara salātus. Tie saturēs organismam nepieciešamās šķiedrvielas, turklāt salāti uz šķīvja izskatās gana daudz, un tā var vizuāli apmānīt acis, ja sirdsmieram un sāta sajūtai ir svarīgs pamatīgs porcijas izmērs. Pie zaļajiem salātiem var pievienot lieso vistas gaļu, avokado, bet mērcīti pagatavot no olīveļļas un citrona sulas. Šāda gremošanas sistēmu saudzējoša ēdienkarte būtu jāievēro vismaz trīs dienas pēc pārēšanās.

Trešais solis

Ja moka vēdera pūšanās vai aizcietējums, organismam vajadzīga palīdzība. Aizcietējums (ja vien tas nav jau ierasta problēma), iespējams, liecina, ka organismā trūkst šķidruma, kas veicina normālu vēdera izeju. Lai to mīkstinātu, ieteicams iekļaut uzturā klijas, turklāt visnoderīgākās šoreiz būs ceļteku klijas (psillium). Tās attīra organismu un uzlabo vēdera izeju. Citas, piemēram, rudzu, auzu vai kviešu klijas tiem, kuri iepriekš klijas nav lietojusi, var nebūt tik drošs produkts, jo nereti cilvēks nezina, ka viņam ir glutēna nepanesība. Ceļteku klijas var pievienot kefīram vai paniņām, taču jāsāk ar nelielu devu, pirmajā dienā ieberot pustējkaroti, nākamajā – tējkaroti. Tā vajadzētu turpināt piecas dienas, pakāpeniski pieradinot organismu pie klijām un palielinot to daudzumu līdz 30 gramiem, kas ir ieteicamā dienas deva.

Ja problēmas sagādā uzpūties vēders, jāpārtrauc lietot ogļhidrātus. Gremošanas sistēmas atgūšanai normālā darbībā noderēs dārzeņu buljons vai buljons ar zemu ogļhidrātu daudzumu, piemēram, no vistas gaļas (vārīt bez ādām!).

Ceturtais solis

Organismam ļoti palīdzētu kustības un svaigs gaiss – jādodas ārā raitā pastaigā. Organisms tiek labāk apgādāts ar skābekli, kustēšanās uzlabo zarnu motoriku, metabolismu, gremošanas sistēma tiek stimulēta pārstrādāt uzkrāto un izvadīt no organisma visu lieko.

Piektais solis

Ja vien ir iespēja un veselība ļauj, labs palīgs organismam attīrīties varētu būt arī pirts. Pirtī lieliski atveras ādas poras un caur ādu – lielāko cilvēka orgānu – no organisma tiek veiksmīgi izvadīts aizturētais šķidruma daudzums.

Marina Kaplāne, uztura speciāliste, VCA