Raksti

Laboratoriskā diagnostika - atbild Uģis Bērs

Laboratoriskā diagnostika - atbild Uģis Bērs

Vai zināji, ka arī fiziskās aktivitātes var ietekmēt asins analīžu rezultātus? Uz šo un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par analīzēm atbildes sniedz SIA "Centrālā laboratorija" vadītājs Uģis Bērs.
Kāpēc asinis analīzēm ņem no vēnas?
Analīžu ņemšana no vēnas tiek uzskatīta par vienu no visprecīzākām asins paraugu iegūšanas metodēm, kas neizmaina tradicionālo asins ainu un ļauj objektīvi novērtēt arī citu nosakāmo rādītāju klātbūtni vai līmeni asinīs. Pareiza asins paraugu ņemšanas un sagatavošanas tehnika ir viens no būtiskākiem pirms izmeklēšanas kvalitātes indikatoriem, kam ir tieša ietekme uz tālāko analizēšanas un rezultātu izvērtēšanas procesu
.
Vai ir gadījumi, kad asins analīzes ņem no pirksta?
Praksē ir gadījumi, kad ir nepieciešams ņemt asins analīzes no pirksta. Bieži šī tehnika tiek pielietota maziem bērniņiem, kam asins parauga iegūšana no vēnas ir diez gan apgrūtināta vai arī pacientiem, kam ir nepieciešams noteikt glikozes līmeni kapilārās asinīs. Tomēr jāatzīst, ka asins analīžu ņemšanai no pirksta ir zināmi ierobežojumi, kas var ietekmēt rezultātus.

Vai vienmēr analīzes jānodod no rīta un tukšā dūšā?

Pastāv vairāki priekšnosacījumi objektīvi pareizu rezultātu iegūšanai. Tie lielākoties ir pielāgojami katram laboratoriskajam izmeklējumam atsevišķi, tomēr tradicionāli, ņemot vērā arī organisma fizioloģiskās īpatnības, rekomendē nodot analīzes no rīta un tukšā dūšā (ieteicams arī iepriekšējā vakarā pirms analīžu nodošanas ieturēt vieglas vakariņas). Taču, ja ir nepieciešamība nodot analīzes citā dienas laikā, tad tas ir iespējams, jo ne visiem izmeklējumiem ir šādi ierobežojumi. Pirms analīžu nodošanas vislabāk konsultēties ar savu ārstu vai sazināties ar laboratoriju nepieciešamās konsultācijas iegūšanai.

Vai pirms tam drīkst lietot šķidrumu?

Pirms analīžu nodošanas drīkst dzert tikai ūdeni.

Vai ir analīzes, kas jāņem vairākas reizes dienā?

Jā, ir izmeklējumi, kuri būtu jāņem vairākas reizes dienā, piemēram, glikozes slodzes tests, kam ir secīga paraugu ņemšana ar noteikta laika intervāla ievērošanu, tāpēc iesaka šo laiku mierīgi pavadīt laboratorijā. Atsevišķiem hormoniem, piemēram, kortizolam, kam ir izteikts diennakts ritms, vienreizēja noteikšana ir ar mazu diagnostisko vērtību.

Vai fiziska aktivitāte, piemēram, skriešana ietekmē analīžu rezultātus?

Pirms ierašanās laboratorijā vēlams ierobežot fiziskas aktivitātes. Vismaz pustundu pirms analīžu nodošanas rekomdē atpūsties, mierīgi pasēžot pacientu uzgaidāmajā telpā.

Cik stobriņi jāizmanto, ņemot asins analīzes?

Stobriņu skaits parasti ir atkarīgs no nozīmēto izmeklējumu skaita un specifikas, ko lielā mērā nosaka nepieciešamā materiāla daudzums noteikta izmeklējuma veikšanai. Vairākiem izmeklējumiem ir nepieciešami atseviški stobriņi. Tas ir saistāms ar to, ka katram stobriņam ir sava loma nosakāmo rādītāju stabilitātes un sagatavošanas nodrošināšanai.

Kā nodrošina, ka analīžu stobriņi nesajūk?

Pirms analīžus ņemšanas visi nepieciešamie stobriņi tiek atbilstoši marķēti ar pacienta vārdu, uzvārdu un personas kodu, kā arī speciālu identifikācijas numuru svītru koda veidā, kas ir tālāk nepieciešams paraugu analizēšanas procesam.

Kā pareizi savākt urīna un fēču paraugus?
Urīna un fēču paraugu savākšanas priekšnosacījumi ir lielā mērā atkarīgi no laboratoriskā izmeklējuma. Klīniskiem izmeklējumiem būtiski ir savākt urīna rīta vidējo porciju (pirms tam ar ūdeni apmazgājoties) stobriņā ar konservantu vai tīrā, sterilā trauciņā bez konservanta. Fēču paraugu savākšanai ir nepieciešami noteiku pārtikas produktu un medikamentu lietošanas ierobežojumi, kā arī nepieciešamības gadījumā paraugu savākšana no trīs secīgām vēdera izejām.

Vai savākto urīnu var likt ledusskapī un saldēt pirms nešanas uz laboratoriju?

Ja urīns ir savākts stobriņā ar konservantu un nav paredzēts mikrobioloģiskiem izmeklējumiem tādiem, kā urīnceļu infekcijas ierosinātāja noteikšanai, tad urīns var tikt uzglabāts istabas temperatūrā 24 stundas. Taču, ja urīna paraugu savākšana ir nepieciešama mikrobioloģiskiem izmeklējumiem, tad obligāti pēc urīna savākšanas tas pēc iespējas ātrāk ir jānogādā laboratorijā.

Vai ir tādas slimības, kad analīzes jāņem, piemēram drudža laikā?

Jā, ir gadījumi, kad analīzes ir jāņem drudža laikā, piemēram, kad ir aizdomas par infekciozu saslimšanu.

Cik maksā pašas dārgākās analīzes un ko ar tām var atklāt?
SIA “Centrālā laboratorija” piedāvā veikt pārtikas nepanesamības testu uz 270 alergēniem un tā cena ir 420 EUR. Ar šī izmeklējuma palīdzību var atklāt sūdzību iemeslu pārtikas nepanesamībai pret noteiktiem pārtikas produktiem, kas iespējams ilgstoši ir negatīvi ietekmējusi cilvēka pašsajūtu un dzīves kvalitāti.

Kur pēc laboratorijas nonāk analīžu paraugi?
Analīžu paraugi pēc testēšanas tiek uzglabāti noteiktu laiku ledusskapja temperatūrā vai arī sasaldēti, atkarībā no nosakāmā rādītāja stabilitātes. Bet pēc uzglabāšanas termiņa beigām tie tiek speciāli utilizēti jeb iznīcināti.

Autore: Nellija Majore