Raksti

Okuloplastika - skaistumam un ne tikai!

Okuloplastika - skaistumam un ne tikai!

Ķirurģiskās oftalmoloģijas viens no atzariem ir okuloplastika, kuru plaši pielieto arī kā skaistuma procedūru. Par metodi konsultē "Aiwa Clinic" ķirurģe oftalmoloģe Nataļja Šamajeva.

Cilvēkam novecojot, āda, tai skaitā arī acu plakstiņi, zaudē elastību un izstiepjas. Novecošanas process ir saistīts ar ģenētiku, bet, protams, dzīvesveids arī to var paātrināt vai tieši pretēji - palēlināt. Okuloplastikas viens no virzieniem ir kosmētiskā okuloplastika, ar kuras palīdzību iespējams koriģēt plakstiņu formu, novērst grumbas un pacelt uzacis.

Acs orbītās atrodas taukaudi un ar laiku tie var izspiesties. Tā rezultātā veidojas tauku trūces gan uz augšējiem, gan uz apakšējiem plakstiņiem. Kosmētiskās okuloplastikas mērķis ir noņemt lieko plakstiņu ādu un radušās tauku trūces, kas ne tikai neizskatās estētiski skaisti, bet var radīt arī funkcionālus redzes traucējumus, tādēļ vislabāk šo operāciju veikt pie okuloplastikas speciālista, kurš vienlaikus ir arī oftalmologs, un līdz ar to labāk pārzina gan acs anatomiju, gan fizioloģiju. Ar šīs operācijas palīdzību ir iespējams pacelt arī muskuļus, īpaši apakšējiem plakstiņiem, kas papildus piešķir cilvēka sejai jaunāku izskatu. Daļēji ir iespējams izlīdzināt arī "vārnkājiņas". Dažreiz pacienti domā, ka ar okuloplastiku var izlīdzināt visas krunciņas, bet tā nav. Pilnīga rezultāta sasniegšanai operācija ir jākombinē ar skaistuma injekcijām.

Okuloplastikas operācija ilgst no 30 minūtēm līdz vienai stundai un, lai to veiktu, pietiek ar lokālo anastēziju un nav jāpielieto vispārējā narkoze, kas ir kaitīga organismam. Līdz ar to cilvēks var pirms operācijas droši ēst, dzert, lietot ierastos medikamentus - nekāds īpašs režīms nav jāievēro, un arī mājās var doties tanī pašā dienā. Lai pacients pats justos mierīgāks, tad 30 minūtes pirms operācijas tiek iedotas nomierinošas zāles.

Cilvēkam ir jārēķinās ar to, ka pēc operācijas būs zilumi un tūska, turklāt katram plakstiņu dzīšanas process notiek individuāli. Agrīnā aprūpe ir pirmās 10 dienas pēc operācijams, kad jālieto antibiotikas saturoša acu ziede. Pirmos rezultātus var ieraudzīt pēc 10 dienām, kad izņem diegus. Lai arī tiek šūts ar ļoti smalkiem diedziņiem, pēc to izņemšanas ir redzamas rētiņas, kas pēc tam ar laiku izzūd. Pēcoperācijas periodā liela nozīme ir tam, kā uzvedas pats pacients - nedrīkst liekties uz leju, iet karstā dušā vai vannā, pirtī, saunā. Šīs 10 dienas pēc operācijas ieteicams atrasties mājās saudzīgā režīmā. Pēc tam jāievēro vēlīnā aprūpe, kuras laikā jālieto rētu izlīdzinošu gelu apmēram 30 dienas. Tālākā acu kopšanā nekas būtisks nav jāievēro, var turpināt lietot savu ierasto acu kosmētiku.

Kosmētiskās okuloplastikas efekts pārsvarā saglabājas visu mūžu, protams, tas arī atkarīgs no ģenētikas, bet parasti atkārtota operācija nav nepieciešama un netiek veikta.

Ierobežojumi operācijas veikšanai ir ģenētiskas saslimšanas, acs ābola slimības, vairogdziedzera saslimšanas. Pirms operācijas oftalmologs pārbauda acu un plakstiņu stāvokli, bet norīkojumu uz operāciju izsniedz ģimenes ārsts, jo viņš labāk pārzina pacienta kopējo veselības stāvokli un slimību vēsturi un katrs pacients jāizvērtē individuāli.

Kosmētiskā okuloplastika ir viens no okuloplastikas virzieniem, bet to pielieto arī rekonstruktīvos un funkcionālos nolūkos, kā arī dažādu patoloģisku veidojumu likvidēšanai, kas var būt kā labdabīgi, tā ļaundabīgi un apgrūtināt cilvēka redzes funkciju.

Autore: Nellija Majore