Raksti

Pasargājies no putekšņu alerģijas

Pasargājies no putekšņu alerģijas

Tiklīdz augi sāk izdalīt putekšņus, miljoniem cilvēku pasaulē sāk šķaudīt, viņiem sāk parādīties iesnas. Kāpēc tā, un kā no šādas ligas var izvairīties?

Alerģisku cilvēku imūnsistēma uzskata, ka ziedputekšņi ir bīstami un izdala antivielas, kas cīnās ar šiem alergēniem (ziedputekšņiem). Tas noved pie ķīmisko vielu, histamīnu, izdalīšanās asinīs. Histamīni izraisa tādus simptomus kā šķaudīšana un deguna tecēšana, bieža šķaudīšana, kņudēšana un nieze degunā, acu asarošana un nieze. Pēdējo 15 gadu statistika rāda, ka ar putekšņu alerģiju visā pasaulē slimo 22,1% cilvēku un ar katru gadu šis radītājs pieaug par 0,3%.

Kas tev ir jāzina par putekšņu alerģiju?

• Ziedputekšņi var ceļot kilometriem tālu, tāpēc alerģija var nebūt saistīta tikai ar tiem augiem, kas ir jūsu apkārtnē.

• Ziedputekšņu skaits parasti ir augsts agri no rīta un vējainās dienās, turpretim lietainās dienās - mazāks.

Kur vērsties putekšņu alerģijas gadījumā?

• Ja jūtat kādus alerģijas simptomus, sāciet ar ģimenes ārsta apmeklējumu. Iespējams, viņš nosūtīt jūs pie alergologa un/vai uz analīzēm. Ir dažādi analīžu veidi, piemēram: ādas tests, kur ar nelielu alergēna daudzumu tiek veikts skrāpējums ādā; tiek injicēts neliels atšķaidīta alergēna daudzums rokas vai muguras zemādā; varbūt jūs nosūtīs uz asins analīzēm.

Aptiekā ir vairāki bezrecepšu medikamenti, kas var atvieglot alerģijas simptomus:

- antihistamīni samazina niezēšanu un šķaudīšanu, samazinot histamīnu daudzumu organismā. Šos līdzekļus vislabāk lietot pirms saskares ar alergēnu, piemēram, no rīta pirms iziešanas no mājām;

- dekongestanti sašaurina asinsvadus, tādējādi samazinot tūsku un aizlikumu;

- steroīdie deguna aerosoli samazina iekaisumu;

- acu pilieni atvieglo niezēšanu un acu asarošanu.

Kur atrast aktuālo informāciju par putekšņu daudzumu gaisā?

Mobilajās lietotnēs. Ir pieejamas vairākas ar putekšņu alerģiju saistītas lietotnes, kuras var lejupielādēt savā viedierīcē. Var norādīt atrašanās vietu, un atkarībā no tās tiks parādīts, kādi augi šobrīd zied un kāda ir putekšņu koncentrācija gaisā.

Putekšņu kalendārā. Tas ir veidots pēc pagājušo gadu novērojumiem. Tajā var redzēt dažādu alergēnu ziedēšanas laiku. Piemēram, balstoties uz informāciju, ko sniedz putekšņu kalendārs, ir zināms, ka pirmie sāk ziedēt lazdas un alksnis marta beigās. Kalendārā var redzēt arī putekšņu koncentrāciju (tā ir zema, augsta vai ļoti augsta). Piemēram, kalendārā redzams, ka aprīļa sākumā alkšņa putekšņu koncentrācija gaisā būs ļoti augsta.

Kā izvairīties no putekšņu alerģijas?

1. Lai atbrīvotos no iespējamiem alergēniem, skalojiet degunu ar sālsūdeni. Ejot ārā, ieziediet degunā nedaudz vazelīneļļas vai krēma, tādējādi ziedputekšņi tur pielips un nenonāks deguna gļotādās.

2. Ja gaisā ir augsta putekšņu koncentrācija, centieties uzturēties iekštelpās. Neveriet vaļā logus.

3. Ejot ārā, valkājiet saulesbrilles, lai pasargātu acis no ziedputekšņiem.

4. Uzturiet savās mājās tīrus gaisa filtrus, plauktus, ventilācijas atveres un citas vietas, kur var uzkrāties putekšņi.

5. Mazgājiet ķermeni un matus biežāk, īpaši vakaros, lai noskalotu iespējamos alergēnus.

6. Ikreiz, ienākot mājās no āra, nomainiet drēbes.

7. Mazgājiet gultasveļu augstā ūdens temperatūrā vismaz reizi nedēļā.

Valērija Makšāne, Mēness aptieka farmaceite