Raksti

Vai vitamīnu lietošanai ir savs dienas kalendārs

Vai vitamīnu lietošanai ir savs dienas kalendārs

Ja vitamīnus lietojam pareizā laikā, tas palīdz mūsu organismam tik  nepieciešamās vielas efektīvāk uzņemt un labāk tās izmantot. Vitamīni lietojami pareizās devās, pareizā diennakts laikā un atbilstoši ilgu lietošanas laiku. Vitāli svarīgākos no vitamīniem nozīmīgi lietot arī atbilstoši pacienta vecumam. Pašlaik vairāk būtu jādomā par imunitāti stiprinošo D un C vitamīnu lietošanu.

Vitamīnu forma mūsdienās ir ļoti dažāda – tabletes, kapsulas, šķīstošās tabletes, pilieni, pulveri, sīrupi, želejkonfektes. Tas, kādu vitamīna formu labāk izvēlēties, var palikt pacienta kompetencē, tam nav izšķirošas lomas. Bet tikai farmaceits vai ārsts vislabāk pastāstīs, kādus vitamīnus lietot, kādās devās un cik ilgi. Vitamīnu klāts ir ļoti plašs, ražotāji piedāvā jau gatavus vitamīnu kompleksus, kuriem ir izveidota vislabākā optimālā deva. Tie var būt piemēroti gan pēc vecuma (bērniem, pusaudžiem, pieaugušajiem, senioriem),  gan iedarbības (imunitātei, nervu sistēmas stiprināšanai, sirds veselībai, matu, nagu un ādas skaistumam),  gan īpaši sievietēm (pirms grūtniecības plānošanas, grūtniecības laikā, mazuļa barošanas laikā). Vitamīnus iedala divās lielās grupās: ūdenī šķīstošie vitamīni un taukos šķīstošie vitamīni. Šim sadalījumam atbilstoši ir to lietošanas ieteikumi, tos sīkāk raksturo „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

ŪDENĪ ŠĶĪSTOŠIE VITAMĪNI

Nozīme organismā

Šai grupai pieder vitamīns C un lielākā daļa B grupas vitamīnu – B1, B2, B3, B6 un B12.

Vitamīns C ir viens no populārākajiem vitamīniem, īpaši tagad ziemas sezonā, tas uzlabo organisma pretošanās spēju infekciju slimībām un vīrusu saslimšanām, darbojas kā antioksidants – gan lietojot kā mono vitamīnu, gan kopā ar citiem antioksidantiem (selēnu, cinku un E vitamīnu), uzlabo asinsvadu elastību, stiprina asinsvadu sieniņas, palīdz organismam pastiprināta stresa stāvokļos, piedalās kolagēna sintēzes procesā, kas, kā zināms, nodrošina skaistu ādu, stiprākus saistaudus, locītavas, mazina alerģiskas reakcijas organismā, palīdz organismā uzsūkties dzelzs joniem. 

B grupas vitamīni – B1, B2, B3, B6 ietilpst daudzu fermentu sastāvā un nodrošina organisma bioķīmiskos procesus, uzlabo nervu impulsu pārvadi, kas nodrošina pareizu centrālās nervu sistēmas funkcionēšanu un galvas smadzeņu darbību, uzlabo nervu impulsu pārvadi arī muguras smadzenēs, kas īpaši svarīgi pie dažādas izcelsmes muguras sāpēm; tieši šīs vērtīgās darbības dēļ, nozīmējot pacientam kādu no nesteroīdajiem pretsāpju līdzekļiem (ibuprofēnu, paracetamolu, diklofenaku), papildus iesaka lietot arī B grupas vitamīnus, kā rezultātā sāpju samazināšanās dinamika ir labāka un ātrāka. B12  pārsvarā tiek lietots kā monovitamīns, jo tā darbība ir specifiskāka: tā galvenā funkcija ir asinsķermenīšu veidošanās procesā, nodrošinot pareizu asinsradi, to īpaši iesaka pacientiem, kuri uzturā nelieto gaļu (veģetāriešiem, vegāniem) vai lieto to ļoti maz, šī vitamīna trūkums saistīts arī ar kognitīviem procesiem, īpaši senioru vecumā (apjukums, atmiņas zudums, depresija). Pie B grupas vitamīniem pieder arī folskābe, ko pārsvarā lieto kā monovitamīnu, jo tās darbība arī ir specifiska: viena no galvenajām funkcijām ir asinsķermenīšu veidošanās procesā un aminoskābju sintēzē, kas īpaši svarīgi ir grūtniecības laikā – folskābei ir būtiska nozīme gaidāmā mazuļa galvas un mugurkaula smadzeņu formēšanās procesā,  iesaka lietot jau grūtniecības plānošanas laikā.

Padomi lietošanai

Lielāko daļu ūdenī šķīstošo vitamīnu ir ieteicams lietot no rīta tukšā dūšā – 30 minūtes pirms ēdienreizes vai divas stundas pēc ēšanas. Piemēram, B grupas vitamīnus labāk lietot no rīta tukšā dūšā, tie sniedz enerģiju un mazina stresu, kā arī uzlabo garastāvokli. Tā kā C vitamīna iespējami blakusefekti ir caureja un kuņģa kairinājums, to vislabāk lietot pēc ēdienreizes vai kopā ar maltīti. Tieši pareiza šī vitamīna lietošana palīdzēs samazināt blakņu iespējamību.  Šīs grupas vitamīnus organisms uzņem tik, cik tam ir nepieciešams, bet pārējo izvada ar urīnu. Turklāt jāatceras, ka šie vitamīni organismā neuzkrājas, tāpēc tos ieteicams lietot kā uztura bagātinātājus katru dienu. Lai labāk uzsūktos dzelzs, nepieciešama skāba vide, tādēļ to var lietot kopā ar C vitamīnu,  arī kopā ar skābu sulu. Rīta kafija tieši neietekmē vitamīnu vai mikroelementu uzsūkšanos, taču spēj paātrināti izvadīt tos no organisma, jo tai piemīt diurētisks efekts.

Vienīgais B grupas vitamīns, ko speciālisti iesaka lietot vakarā, ir B3 vitamīns jeb niacīns, jo tas piedalās iemigšanas procesos, atgādina „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

TAUKOS ŠĶĪSTOŠIE VITAMĪNI

Nozīme organismā

Taukos šķīstošie vitamīni ir A, D, E un K.  A vitamīns nodrošina normālu redzes funkciju, baro, stiprina ādu, gļotādu, uzlabo tās elastību, stiprina kaulus, imunitāti. E vitamīns darbojas kā antioksidants, uzlabo ādas un gļotādas stāvokli, kā arī palīdz pasargāt organismu no sirds un asinsvadu saslimšanām. D vitamīns ir viens no populārākajiem pēdējā laikā, jo rudens/ziemas sezonā cilvēki lielāko dienas daļu pavada slēgtās telpās, bet pavasarī/vasarā pamatoti cenšas ierobežot laiku, kad sevi pakļaut tiešam saules ultravioletajam starojumam. Jaunākie pētījumi liecina, ka Latvijā 85% iedzīvotāju ir pazemināts D vitamīna līmenis, īpaši ziemas periodā, turklāt pandēmijas laikā vēlreiz apstiprinājusies D vitamīna nozīme imunitātes stiprināšanā. Tas piedalās daudzos vielmaiņas procesos, kalcija absorbcijā kaulos,  samazina dažu hronisku slimību izpausmes (hipertensijas, astmas, Alcheimeira slimības gadījumā).  Savukārt K vitamīns nodrošina organismā pareizu asins recēšanas procesu, kas ir īpaši svarīgi jaundzimušajiem, pareizu kaulu mineralizāciju, uzlabo kalcija jonu iekļūšanu kaulaudos, var mazināt aterosklerozes risku.

Padomi lietošanai

Šobrīd tik aktuālo taukos šķīstošo D vitamīnu ir ieteicams lietot no rīta. Viens no iemesliem – tas palielina mūsu darba spējas un dod enerģiju, kā arī piedalās kalcija absorbcijā. Savukārt, tā kā to rezerves tiek uzglabātas aknās, citus šīs grupas vitamīnus – A, E, K, -  speciālisti iesaka uzņemt ēdienreizē kopā ar vakara maltīti. Turklāt, lai palīdzētu organismam tos labāk absorbēt, lietot kopā ar produktiem, kas satur piesātinātos taukus vai eļļas (piena, gaļas u. c. produktos). Vēl vakarā iesaka lietot magnija preparātus, jo magnijs uzsūcas kuņģa-zarnu traktā un veicina veselīgu miegu un palīdz izvairīties no nakts krampjiem.

Kad lietot multivitamīnus

Multivitamīnus iesaka lietot pēc pusdienām. Pirmkārt – pusdienu maltīte parasti ir apjomīgāka nekā brokastis un, otrkārt, daudziem hronisko slimību pacientiem tieši no rīta lietojam nozīmīgi medikamenti (piemēram, asinsspiediena mazināšanai). Tāpēc, ja lietojam multivitamīnus, tos labāk uzņemt pēc pusdienām.

Ņemsim vērā!

  • Vitamīnus var pārdozēt. Pirmā un vienkāršākā vitamīnu pārdozēšanas reakcija ir alerģija – pumpas un nieze. Otra blakusparādība varētu būt nepatīkama sajūta kuņģī. Šī reakcijas ātri var novērst – pārtraucot lietot vitamīnus, padzerot vairāk ūdeni un iedzerot kādu antihistamīnu.
  • Ja vien ārsts nav noteicis savādāk, vitamīnus neiesaka lietot bez pārtraukuma – nevajadzētu 5-6 mēnešus lietot vienus un tos pašus vitamīnus, izņēmums varētu būt vitamīnu komplekss matiem, nagiem un ādai, jo tas jālieto ilgstoši kursa veidā, zivju eļļa un D vitamīns.
  • Nevajadzētu lietot vairākus vitamīnu kompleksus vienlaikus, bet izvēlēties vienu, kas konkrētajā brīdī ir aktuālāks – vai tie ir vitamīni grūtniecei, vai sirds veselībai, vai nervu sistēmas stiprināšanai.
  • Ir daži mono vitamīni un minerāli, ko droši var likt klāt kompleksajiem vitamīniem: tas ir C vitamīns, kalcijs, D vitamīns un magnijs (jo to devas kompleksajos vitamīnos var būt 10 reizes mazākas par dienas devu).
  • B grupas vitamīnus – ja tie ir komplekso vitamīnu sastāvā, neiesaka uzņemt vēl papildus, jo B grupas vitamīni ir diezgan alerģiski, un to devas nevajadzētu mākslīgi palielināt.
  • Ikvienam medikamentam un arī vitamīniem uz iepakojuma ir derīguma termiņš. Tātad – līdz attiecīgajam datumam ražotājs garantē to atbilstību visām kvalitātes prasībām. Ja minēts tikai gads un mēnesis, tos var lietot līdz norādītā mēneša pēdējam datumam.
  • Nereti intoksikācijas dēļ grūtnieces no rītiem saskaras ar sliktas dūšas radītām problēmām, tādēļ  šajā periodā vitamīnus vislabāk ir lietot pēcpusdienā, grūtniecības laikā vitamīnus var lietot arī uz nakti.