Raksti / Jaunumi

Vēlreiz par cukura diabētu

Vēlreiz par cukura diabētu

Par šo slimību runā un raksta tik bieži, ka tev var šķist – kurš gan to nezina? Taču saslimstība ar cukura diabētu nemazinās, tāpēc izlasi uzmanīgi! Un, ja nepieciešams, rīkojies!

Kas ir kas?

Cukura diabēts – hroniska slimība, kas rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neproducē pietiekami daudz insulīna vai arī organisms nespēj efektīvi izmantot insulīnu, ko tas producē.

Insulīns – hormons, kas regulē cukura līmeni asinīs.

Hiperglikēmija – paaugstināts cukura līmenis asinīs, kas nekontrolēta diabēta gadījumā un laika gaitā izraisa dažādus organisma sistēmu bojājumus.

Trīs dažādi

Pirmā tipa cukura diabētam raksturīga samazināta insulīna producēšana aizkuņģa dziedzerī, tādēļ tas pastāvīgi jānodrošina organismam kā medikaments. Pirmā tipa diabēta rašanās cēlonis nav zināms, un ar pašlaik pieejamām zināšanām to nav iespējams novērst. Slimības simptomi ir pastiprināta šķidruma izvadīšanās no organisma jeb poliūrija, slāpes, pastāvīgs izsalkums, svara zudums, redzes izmaiņas un nogurums.

Otrā tipa cukura diabēts rodas, jo organisms nespēj pietiekami efektīvi izmantot saražoto insulīnu. Lielākā daļa visu diabēta slimnieku slimo tieši ar otrā tipa cukura diabētu, kas lielākoties ir liekā svara un neaktīva dzīvesveida rezultāts. Simptomi ir līdzīgi kā pirmā tipa cukura diabēta gadījumā, bet bieži vien mazāk izteikti, tāpēc var gadīties, ka diagnoze tiek noteikta vairākus gadus pēc saslimšanas, kad jau radušās komplikācijas. Pārsvarā šis diabēta veids ir tikai pieaugušajiem, bet pēdējā laikā ar to slimo arī bērni.

Papildus šiem veidiem izšķir gestācijas cukura diabētu, kas ir cukura līmeņa paaugstināšanas asinīs virs normas grūtniecības laikā, bet nesasniedz cukura diabēta rādītājus. Sievietes ar gestācijas diabētu ir pakļautas lielākam komplikāciju riskam grūtniecības laikā un arī dzemdībās. Šajā gadījumā gan topošajai mātei, gan bērnam ir paaugstināts risks saslimt ar otrā tipa cukura diabētu nākotnē.

Kāpēc diabēts ir bīstams

Pieaugušajiem ar cukura diabētu ir divas līdz trīs reizes augstāks infarkta un insulta risks. Šiem slimniekiem ir traucēta asinsrite kājās – lielo un mazo asinsvadu bojājumi, kā arī perifēra neiropātija jeb nervu galu bojājumi, kā dēļ ir lielāka iespējamība veidoties nedzīstošām brūcēm, kas pārvēršas čūlās un tā sauktajās diabētiskajās pēdās. Cukura diabēts ir arī viens no galvenajiem nieru mazspējas cēloņiem.

Kā izvairīties no saslimšanas

Ir pierādīts: lai pasargātu sevi no saslimšanas ar otrā tipa cukura diabētu vai mazinātu tā izraisītās veselības problēmas, pietiek ar veselīga dzīvesveida principu ievērošanu. Tāpēc seko līdzi savam ķermeņa masas indeksam un uzturi veselīgu svaru, esi fiziski aktīvs – regulāri nodrošini sev 30 minūšu ilgu vidējas intensitātes  slodzi, ēd veselīgu uzturu, izvairoties no cukura un treknu ēdienu uzņemšanas. Un nesmēķē, jo smēķēšana veicina cukura diabēta un kardiovaskulāro slimību attīstību.

Kā diagnosticē un ārstē

Cukura diabētu var diagnosticēt, veicot asinsanalīzi, lai pārbaudītu cukura līmeni asinīs.

Diabēta ārstēšana ietver diētu un fizisko aktivitāti kombinācijā ar cukura līmeņa pazemināšanu asinīs un citu riska faktoru novēršanu, kas bojā asinsvadus. Ļoti svarīga ir smēķēšanas atmešana, lai izvairītos no komplikācijām.

Pirmā tipa cukura diabēta slimniekiem nepieciešams injicēt insulīnu, otrā tipa cukura diabēta slimniekiem var piemērot ārstēšanu ar tabletēm un/vai insulīna injekcijām. Regulāri jākontrolē cukura līmenis asinīs un jāpievērš pastiprināta uzmanība kāju kopšanai.

Papildus jāveic arī tīklenes izmeklējumi, lai uzraudzītu iespējamu retinopātijas attīstību un laikus ārstētu to. Jāveic arī holesterīna līmeņa kontrole un jāseko līdzi nieru rādītājiem, lai laikus diagnosticētu ar cukura diabētu saistītu nieru mazspēju un sāktu ārstēšanu.

Skaitļi un fakti

  • Pasaulē diabēta pacientu skaits ir pieaudzis no 108 miljoniem 1980.gadā līdz 422 miljoniem 2014.gadā.
  • Diabēta izplatība vairāk ir pieaugusi valstīs ar vidēju un zemu ienākumu līmeni.
  • Diabēts ir tādu veselības problēmu kā aklums, nieru mazspēja, infarkts, insults un apakšstilba amputācija galvenais cēlonis.
  • gadā 1,6 miljoni nāves gadījumu pasaulē bija tieši diabēta izraisīti.
  • Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka 2030. gadā diabēts būs septītais izplatītākais nāves cēlonis pasaulē.

4 vienkārši soļi otrā tipa cukura diabēta profilaksei

  1. Uzturi veselīgu ķermeņa svaru.
  2. Samazini uzturā produktus ar augstu cukura saturu.
  3. Izvēlies pareizos taukus, piemēram, omega-3 taukskābes.
  4. Esi fiziski aktīvs.

Izmantota žurnāla „Veselības Noslēpumi” publikācija

Multivitamīni
DOPPELHERZ Aktiv tabletes, 30 gab.
Uztura bagātinātājs ar saldinātāju. Īpaši radīts cilvēkiem, kas ievēro diabēta diētu. Doppelherz aktiv vitamīni cilvēkiem ar diabētu ir īpaša vitamīnu kombin... Lasīt vairāk
Uztura bagātinātājs! Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Antioksidanti
PROVENS tabletes, 30 gab.
Dabas vielu kombinācija, kuras darbojas kā antioksidanti aizsargājot asinsvadu sieniņas. Uzlabojot asinsriti galvas asinsvados, palīdz uzturēt možumu. Lasīt vairāk
Uztura bagātinātājs! Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Multivitamīni
DIABETIKER Vitamine tabletes, 30 gab.
Diabetiker Vitamine – īpaši izstrādāts vitamīnu komplekss cukura diabēta pacientiem diētas papildināšanai. Lasīt vairāk
Uztura bagātinātājs! Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Cukura aizvietotāji
CANDEREL Pocket Pack tabletes, 100 gab.
Saldinātājs uz aspartāma un acesulfama-K bāzes. Izvēlies patīkami saldu garšu bez kalorijām.  Lasīt vairāk
Cukura aizvietotāji
CANDEREL Stevia pulveris, 40 g
Galda saldinātājs uz steviolglikozīdu bāzes. Steviolglikozīdi tiek iegūti no stēvijas lapām. Saldinot savu maltīti ar CANDAREL STEVIA iegūsiet dabiski saldu ... Lasīt vairāk
Kopjoši krēmi un losjoni
EUCERIN UreaRepair PLUS krēms kājām, 100 ml
UreaRepair PLUS krēms pēdām ar 10 % urea intensīvi mitrina sausu vai ļoti sausu pēdu ādu, lai tā būtu maiga un gluda. Tas palīdz mazināt ādas sabiezējumus un... Lasīt vairāk
Testi
ACCU-CHECK Active testa strēmeles, 50 gab.
Teststrēmeles glikozes noteikšanai asinīs ar analizatoru Accu-Chek Active. Ražotājs:Roche Diagnostics, Vācija. Lasīt vairāk