Raksti / Jaunumi

Herpe. Kā izvairīties no inficēšanās un ko darīt, ja tā noķerta?

Herpe. Kā izvairīties no inficēšanās un ko darīt, ja tā noķerta?

Aukstumpumpu izraisošā herpes vīrusa infekcija ir zināma jau vairāk nekā 100 gadus. Protams, tā var izpausties jebkad, tomēr nereti tieši ziemā aukstumpumpas parādās biežāk, jo saaukstējoties samazinās organisma spēja pretoties vīrusam. 

Lipīgā aukstumpumpa

Nepatīkamo izsitumu mēdz saukt par aukstumpumpu, taču patiesībā tā ir Herpes simplex vīrusa (HSV) izraisīta infekcija. Pirmo reizi šo vīrusu izdalīja 1912. gadā no bojājumiem uz lūpas. Atkarībā no zonām, ko tas skar, herpes vīrusam ir divi paveidi  – HSV1, kas parādās uz sejas, lūpām, deguna, un HSV2 – uz ādas un gļotādas dzimumorgānu zonā.

Herpes vīruss organismā iekļūst caur ādu vai gļotādu. Gan HSV1, gan HSV2 ir ļoti lipīgs, bet nestabils, atrodoties apkārtējā vidē, tādēļ ar šo vīrusu iespējams inficēties tikai cieša kontakta ceļā. Piemēram, HSV2 ir plaši izplatīta seksuāli transmisīvā slimība, ar kuru inficējas dzimumakta laikā. Vīrusu nēsā 90 procentu cilvēku, bet infekcija izpaužas, ja veidojas vīrusam labvēlīgi apstākļi – imūnsistēmas darbības traucējumi, ko izraisa saaukstēšanās, gripa, stress vai pārslodze. Īpaši augsts risks ir AIDS un vēža slimniekiem, kam imūnsistēma ir nomākta.

Aukstumpumpas četras stadijas

Visbiežāk herpes izsitums parādās uz sejas – lūpām, deguna, mutes gļotādas. Infekcijas attīstībai ir četras stadijas.

1. stadija

Pirmajā stadijā inficētā vieta niez, ir dedzināšanas, tirpšanas sajūta.

2. stadija

Infekcijas otrajā stadijā parādās ar šķidrumu pildītas čūlas jeb pūslīši, kas satur vīrusu. Šajā stadijā infekcija ir īpaši lipīga.

3. stadija

Trešajā stadijā pūslīši pārsprāgst, čūliņas ir sāpīgas un ļoti nepatīkamas.

4. stadija

Šajā stadijā brūci pārklāj krevele un sākas dzīšana. Kreveli nevajadzētu noplēst, lai neizraisītu asiņošanu.

Svarīgi!

Herpes infekcijas akūtajā posmā ir jāvēro piesardzība, jo, pieskaroties aukstumpumpai ar rokām un pēc tam saberzējot acis, vīruss var nonākt arī acu zonā un, infekcijai attīstoties, iespējama čūlu veidošanās uz radzenes.

Kā ārstēt aukstumpumpas?

Ārstniecisku līdzekļu, kas varētu pasargāt no inficēšanās ar herpes vīrusu, nav. Vienīgais veids, kā nesaslimt, ir izvairīties no cieša kontakta ar cilvēku, kam ir šī infekcija, piemēram, kā jebkuras lipīgas vīrusinfekcijas gadījumā, nelietot kopīgus traukus, dvieli, regulāri mazgāt rokas.

Ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka noteiktu uztura elementu – cinka, selēna, dzelzs, vara, folskābes, A, B6, C, D un E vitamīna deficīts var izraisīt izmaiņas imūnās atbildes reakcijā. Lielākā daļa uztura bagātinātāju, ko iesaka imūnsistēmas stiprināšanai, satur šos elementus, kā arī ārstniecības augu ekstraktus, kam ir zināma labvēlīga ietekme uz organismu.

Soli pa solim

  1. Pret vīrusu visbiežāk cīnās, lietojot acikloviru saturošus medikamentus gela vai krēma formā vai silīcijskābes gelu tiklīdz parādās pirmie simptomi. Jo ātrāk uzsākta ārstēšana, jo tā ir sekmīgāka.
  2. Pirms un pēc krēma vai gela uzklāšanas jānomazgā rokas, lai mazinātu risku pārnest infekciju uz citam ādas zonām.
  3. Aptiekā nopērkams plāksteris, kas palīdz maskēt vīrusa radīto defektu.
  4. Imunitātes regulēšanai un iekaisuma mazināšanai papildus ieteicams lietot arī bezrecepšu kombinētu enzīmu preparātu (protams, iepriekš konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu).
  5. Ja, lietojot bezrecepšu medikamentus, desmit dienās neizdodas izārstēties, noteikti jāvēršas pie ārsta, kurš izvērtēs stāvokli un, iespējams, ieteiks kādas iekšķīgi lietojamas zāles.

3 universāli ieteikumi infekcijas risku mazināšanai

Lai mazinātu herpes infekcijas risku, jārūpējas par imunitāti, ievērojot veselīgu dzīvesveidu.

  • Uzturā jāiekļauj pilngraudu produktus, iespējami daudz augļu, dārzeņu, kas bagāti ar C vitamīnu, piemēram, apelsīnus, citronus, greipfrūtus, ābolus, zemenes, dzērvenes, upenes, jāņogas, ķiršus, mango, kivi, brokoļus, tomātus un sarkano papriku.
  • Regulāri jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm un pietiekami ilgs laiks – vismaz astoņas stundas diennaktī – jāvelta miegam.
  • Svarīgi ir nesmēķēt, samazināt alkohola patēriņu un pēc iespējas izvairīties no inficēšanās riskiem.

Linda Fevraļeva, Mēness aptiekas farmaceite