Raksti / Jaunumi

Ja palielinās… prostata

Ja palielinās… prostata

Prostatas palielināšanās var negatīvi ietekmēt vīrieša dzīves kvalitāti un izraisīt virkni veselības problēmu. Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs skaidro, ka prostatas hiperplāzija rodas, kad vīrieša prostata ar gadiem lēnām palielinās.

Palielināta prostata jeb labdabīga prostatas hiperplāzija piemeklē vairumu vīriešu vecumā ap 60 gadiem. Prostata atrodas zem urīnpūšļa un ražo šķidrumu, ko sauc par spermu. Netieši, vaicājot aptiekā pēc kāda līdzekļa simptomu atvieglošanai, par to taujā daudzi seniori un ne tikai – problēmas ir arī jaunākiem vīriešiem. Tiesa, palielinoties prostatai, var neizjust traucējošus simptomus.

Šis dziedzeris aug gandrīz visu mūžu, vispirms – pubertātes vecumā, tad aktīvāk no 25 gadu vecuma. Parasti simptomi neparādās līdz 40 gadu vecumam, taču līdz 85 gadu vecumam simptomi ir līdz 90% vīriešu.

Kādēļ prostata palielinās?

Iemesli, kādēļ prostata mēdz palielināties, īsti nav zināmi, taču tiek uzskatīts, ka to var ietekmēt dažādi hormoni, piemēram, testosterons, dihidrotestosterons un estrogēns. Prostata ir dziedzeris, kas atkarīgs no vīrišķā dzimumhormona testosterona (95 procenti no visa tā apjoma veidojas sēkliniekos), kā arī no sievišķā hormona estrogēna, kas nelielā daudzumā veidojas sēkliniekos un taukaudos kā rezultāts testosterona metabolismam.

Tāpat nav precīzi zināmi iemesli, kādēļ dažiem vīriešiem simptomi parādās, bet dažiem – ne, taču ne vazektomija, ne dzimumdzīve nepaaugstina vai nesamazina labdabīgās prostatas hiperplāzijas risku.

Ir svarīgi pamanīt simptomus!

  • Bieža urinēšana

Visvairāk izplatītais simptoms, kas liecina par palielinātu prostatu, ir nepieciešamība bieži urinēt. Sevišķi izteikti tas var izpausties naktīs. Tas notiek, kad pieaugošā prostata nospiež urīnizvadkanālu. Parādās urinēšanas traucējumi, strūkla samazinās, un tā nav laba zīme. Pat tad, ja tajā ir tikai nedaudz urīna, rodas vajadzība tualeti apmeklēt arvien biežāk.

  • Apgrūtināta urinēšana

Palielināta prostata var veicināt lēnāku urinēšanas procesa sākšanos – nepieciešams ilgāks laiks, lai sāktos plūsma, turklāt tā būs krietni vājāka nekā senāk. Kad urinēšana pabeigta, piles var arvien vēl ritēt, un sajūta, ka urīnpūslis nav iztukšojies, neatkāpjas. Šādi simptomi rodas tāpēc, ka spiediens uz urīnizvadkanālu padara to šaurāku, tādu kā saspringtāku, un urīnpūslim ir jāstrādā cītīgāk, lai šķidrumu izvadītu.

  • Nespēja urinēt

Tā rodas urīnpūšļa infekcijas gadījumā vai arī tad, ja progresējoša labdabīga prostatas hiperplāzija pilnībā nobloķē urīnizvadkanālu. Urīnpūšļa muskuļi laika gaitā var kļūt vāji, un tas apgrūtina urīna izspiešanu no organisma. Traucēta urinēšana vai nespēja urinēt izraisa nieru bojājumu, tādēļ jau pie pirmajiem simptomiem obligāti jāapmeklē ārsts.

Un ja nu tas ir vēzis?

Palielinātās prostatas simptomi var būt līdzīgi arī audzēja (vai infekcijas) gadījumā. Tieši šī iemesla dēļ ir svarīgi laikus apmeklēt speciālistu, turklāt nav izslēgts, ka var vienlaikus apstiprināties, piemēram, divas diagnozes. “Ja vīrietis aptiekā jautā kādu līdzekli pret minētajiem simptomiem, visticamāk, ieteikšu noteikti apmeklēt urologu,” saka Vadims Brižaņs.

Palielinātas prostatas diagnostika

Lai novērtētu apakšējo urīnceļu simptomu smaguma pakāpi, izmanto Starptautisko Prostatas Simptomu Skalu (IPSS – International Prostate Symptoms Score). IPSS ir 8 sadaļu anketa, kas sastāv no septiņiem simptomu jautājumiem un viena dzīves kvalitātes jautājuma. Katram jautājumam tiek piešķirts rezultāts, un to kopsavilkums norāda uz patoloģijas smaguma pakāpi. “Papildus tam atbilde uz jautājumu par dzīves kvalitāti informē ārstu, cik apgrūtinošas ir pacienta sūdzības un kādā mērā tās traucē darba, ģimenes un sociālajai dzīvei. Punktu skaits no 0 līdz 7 var liecināt par viegliem simptomiem, no 8 līdz 19 – par vidēji smagiem, bet no 20 līdz 35 – par smagiem simptomiem. Iegūtais rezultāts ir aptuvens. Ārstam vajadzētu lūgt izskaidrot rezultātu un lēmumu par ārstēšanu,” teic farmaceits.

Apmeklējot speciālistu, iespējams, būs jāveic šādi testi:

  • digitāls taisnās zarnas izmeklējums, lai pārbaudītu prostatas palielināšanos vai izmaiņas;
  • laboratorijas urīna un asiņu testi (prostatas specifiskā antigēna (PSA) tests ir asinsanalīze, kurā nosaka olbaltumu, ko izstrādā priekšdziedzeris);
  • ultrasonogrāfija un prostatas biopsija (ja ir aizdomas par vēzi);
  • urīna plūsmas pētījums, lai noteiktu urīna plūsmas stiprumu;
  • cistoskopija (tieva caurule, kas ievadīta caur dzimumlocekli, ļauj ārstam apskatīt un novērtēt urīnizvadkanālu un urīnpūsli).

Novērošana un ārstēšana

Ja simptomi nav izteikti un palielinātā prostata nepasliktina dzīves kvalitāti, iespējams, ārstēšana nebūs nepieciešama. Taču, ja ir grūtības urinēt, rodas infekcijas, nieru bojājumi vai urīna noplūdes, ārsts nozīmēs medikamentus. Var būt nepieciešama arī operācija. Ārstēšanas taktika ir dažāda. Ja simptomi ir vieglā formā, dažkārt pietiek ar novērošanu un veselības stāvokļa uzraudzīšanu. Tas nozīmē, ka ārstu var nākties apmeklēt regulāri. Ja simptomi nepastiprinās, var pietikt ar pāris reižu profilaktiskajām apskatēm gadā, lai izvērtētu, vai radušās nevēlamas izmaiņas.

Dzīvesveida maiņa

  • Samazināt vai izslēgt alkohola un kofeīna lietošanu.
  • Dzert šķidrumu maziem malkiem visu dienu, nevis lielā daudzumā uzreiz.
  • Atteikties no šķidruma lietošanas pirms gulētiešanas.
  • Izvairīties no dekongestantiem un antihistamīna līdzekļiem.
  • Apmeklēt tualeti laikus.
  • Praktizēt divkāršo iztukšošanos – iztukšot urīnpūsli, uzgaidīt un tad mēģināt vēlreiz.
  • Censties atvēlēt laiku mierīgai atpūtai, jo stress var izraisīt vēlmi urinēt.
  • Regulāri vingrot.

Medikamenti urinēšanai

Lai mazinātu simptomus, kas apgrūtina ikdienas dzīvi, ārsts var nozīmēt medikamentus urīna plūsmai. Alfa blokatori, kas dažreiz tiek nozīmēti paaugstinātam asinsspiedienam, palīdz atslābināt muskuļus prostatas dziedzeros un urīnpūslī un palīdz urīnam brīvāk izplūst.

Medikamenti lēnākai prostatas augšanai

Zāļu grupa, kas pazīstama kā 5-alfa reduktāzes inhibitori, dažiem vīriešiem palīdz apturēt prostatas augšanu vai pat samazināt to. Šie medikamenti pazemina prostatas palielināšanos, jo samazina hormona, kas iesaistīts priekšdziedzera augšanā, ražošanu. Taču medikamentiem var būt nevēlamas blaknes – samazināta dzimumtieksme un erektilā disfunkcija. Turklāt, lai sajustu zāļu iedarbību, jāpaiet vismaz sešiem mēnešiem.

Zāļu kombinācijas

Dažkārt nevēlamos simptomus mazina medikamentu savienojumi. Apvienojot zāles, kas atslābina urīnpūšļa muskuļus, ar zālēm, kas palēnina prostatas augšanu, var būt labāks rezultāts nekā no abām zālēm atsevišķi. Zāles, ko lieto hiperaktīva urīnpūšļa ārstēšanai, mēdz pievienot standarta palielinātās prostatas medikamentiem.

Mazinvazīvas procedūras

Gadījumos, ja ar medikamentu palīdzību rezultāts neuzlabojas, var tikt veiktas citas procedūras, kas likvidē liekos audus no prostatas, atvieglojot urīnizvadkanāla aizsprostojumu. Ambulatorās procedūras ir mazāk invazīvas nekā operācija. Turklāt tās ilgst ne vairāk kā stundu. Dažām procedūrām pēc ārstēšanas var būt nepieciešama pagaidu katetra izmantošana. Ir arī procedūras, kas ietver lāzera pielietošanu.

Ķirurģiska iejaukšanās

Operācija, ko veic vispārējā anestēzijā, ir prostatas transuretrālā rezekcija. Operācijas laikā caur dzimumlocekli urīnizvadkanālā tiek ievietots instruments, lai noņemtu palielinātās prostatas daļas, mazinot spiedienu uz urīnizvadkanālu.

Kā palielināta prostata ietekmē seksuālo funkciju?

Ir pētījumi, kas parāda, ka vīriešiem gados ar smagākiem palielinātās prostatas simptomiem var būt problēmas seksuālajā dzīvē, salīdzinot ar vieglākiem gadījumiem tāda paša vecuma vīriešiem. Dažkārt pie vainas ir tieši medikamenti, ko lieto palielinātas prostatas ārstēšanai, kas rada problēmas erekcijā vai ejakulācijā. Tomēr jāatceras, ka mūsdienās ir dažādi risinājumi, kas var mazināt nevēlamos simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti. Tādēļ nevajadzētu kautrēties iet pie urologa, tiklīdz pamanīti pirmie simptomi.

Ko lietot profilaksei?

Noder zāģzobainās sabalpalmas augļu ekstrakts (Serenoa repentis extractum), kas ir uroloģisks ārstniecības augu līdzeklis (zāles prostatas ārstēšanai). To lieto urinēšanas traucējumu gadījumā un profilaktiski (apgrūtinātas urīnpūšļa iztukšošanās) ārstēšanai pieaugušiem vīriešiem ar labdabīgi palielinātu prostatu 1. un 2. stadijā.

Vadims Brižaņs, Mēness aptiekas farmaceits

Saistītie raksti