Raksti / Jaunumi

„Mēness aptiekā” pieejami siekalu testu komplekti testēšanas paraugu nodošanai „Centrālajā laboratorijā”

„Mēness aptiekā” pieejami siekalu testu komplekti testēšanas paraugu nodošanai „Centrālajā laboratorijā”

Lai apskatītu šo video, lūdzu, piekrīti mārketinga sīkdatnēm.

Sadarbībā ar „Centrālās laboratorijas” speciālistiem „Mēness aptieka” piedāvā iespēju iedzīvotājiem iegādāties komplektus siekalu paraugu savākšanai Covid-19  testam. Testu komplekti, sākot ar februāri ir pieejami vairāk nekā 150 lielākajās „Mēness aptiekās”, pārējās „Mēness aptiekās” visā Latvijā tos iespējams iegādāties, veicot pasūtījumu. 

Siekalu tests ir noderīgs, ja nepieciešams ātri noskaidrot rezultātu. Siekalu paraugu var iegūt bez diskomforta, mājas vidē un savākto materiālu atbilstoši instrukcijā norādītajam nogādāt „Centrālajā laboratorijā”. Laboratoriskais izmeklējums tiek veikts, izmantojot polimerāzes ķēdes reakciju (PĶR) – tādu pašu metodi, kā iztriepēm, kas ņemtas no deguna-rīkles gļotādas.  Piedāvāto siekalu testu kvalitāte ir rūpīgi un atbildīgi izvērtēta, tā ir augsti jutīga un specifiska koronavīrusa 2019-nCoV RNS noteikšana siekalās. Metodes atbilstība „Centrālajā laboratorijā” ir pārbaudīta (validēta) atbilstoši Latvijā izvirzītajām laboratorisko izmeklējumu prasībām. Šis ir skrīninga tests – ja rezultāts ir bijis pozitīvs, lai pārtrauktu pašizolāciju vai karantīnu, jāiegūst negatīvs deguna-rīkles iztriepes tests.

Evita Jurjāne-Nelsone, „Mēness aptiekas”  mazumtirdzniecības biznesa vadītāja: „Pašlaik Latvijā ir izveidojušies apstākļi, kas raisa nepieciešamību pēc jauniem sadarbības modeļiem un risinājumiem, lai papildinātu un izmantotu visas iespējas ērtāk un vienkāršāk veikt Covid-19 testus un ievērot visus piesardzības pasākumus, mazinot slimības izplatību. „Mēness aptiekas” farmaceiti vienmēr apliecina gatavību paplašināt rūpju loku par saviem pacientiem. Arī, piedāvājot testu komplektus „Mēness aptiekās”, mūsu farmaceiti būs gatavi iedzīvotājiem paskaidrot to lietošanas instrukcijā  rakstīto, kā arī norādīt tuvākās „Centrālās laboratorijas” filiāles adresi siekalu parauga nodošanai. Ceram, ka šis piedāvājums pandēmijas laikā būs patiesi noderīgs mūsu klientiem.”

Jana Osīte, Centrālās laboratorijas vadītājā, laboratorijas ārste: „Jāņem vērā svarīgs apstāklis – siekalas ir jāsavāc pareizi, jo tikai tā iespējamās vīrusa daļiņas tiks laboratoriski konstatētas. Ja ir klepus, krēpas, jācenšas tās atklepot testa trauciņā, lai tajā nonāk materiāls no elpceļiem, kur vīruss mēdz vairoties. Veicot materiāla savākšanu patstāvīgi, bez medicīnas personāla iesaistes, katrs pats ir atbildīgs par to, cik precīzi izpildīti testa materiāla ņemšanas noteikumi un, vai paraugs patiešām atbilst klāt pievienotajai informācijai par tā īpašnieku. Atgādinu, ka šim siekalu testam ir skrīninga statuss – ja veiktais siekalu tests ir bijis pozitīvs, lai pārtrauktu pašizolāciju vai karantīnu, jāiegūst negatīvs deguna-rīkles iztriepes tests. Tāpat siekalu tests nederēs arī pirms operācijas vai citas medicīniskas manipulācijas, ja ir šāda prasība.” 

„Mēness aptiekās” var iegādāties speciāli siekalu parauga savākšanai izveidotu komplektu. Tajā ir viss nepieciešamais – nosūtījums un trauciņš – siekalu savācējs (siekalu savākšanas piltuve kopā ar tukšu spļaujamtrauciņu, trauciņš ar buferi). Pievienota arī instrukcija, kā to lietot. Kad siekalas atbilstoši savāktas, trauciņu ar paraugu un buferšķīdumu cieši aizskrūvē un marķē, norādot pilnu vārdu, uzvārdu un personas kodu. Tad to atliek tikai pēc iespējas ātrāk nogādāt kādā no „Centrālās laboratorijas” filiālēm. Ja nav iespējams paraugu nodot uzreiz, kādu brīdi to var uzglabāt ledusskapī (2-8 grādu temperatūrā), jārēķinās, ka testēšanai laboratorijā tas jānogādā 24 stundu laikā pēc siekalu savākšanas. Siekalu testa komplekts „Mēness aptiekā” maksā 3,35 eiro.

Kā pareizi sagatavoties siekalu testam?

  • Labākais laiks siekalu savākšanai – tūlīt pēc pamošanās, jo tad siekalās ir visaugstākā vīrusa koncentrācija
  • Vismaz 24 stundas pirms siekalu savākšanas nedrīkst lietot alkoholu.
  • Vismaz stundu, bet vēlams pat trīs četras stundas pirms testa veikšanas nedrīkst ēst, košļāt košļājamo gumiju, dzert; nelietot tādus medikamentus, kā aerosoli mutes dobumam, inhalatori, sūkājamās tabletes kaklam; netīrīt zobus un neskalot muti ar mutes skalojamiem līdzekļiem.

Siekalu testu ērti var lietot gadījumos, ja testa materiālu vienlaikus nepieciešams iegūt no liela skaita cilvēku, piemēram, darba kolektīvā; ja ir jātestē cilvēks, no kura objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams iegūt  deguna un mutes iztriepes; ja Covid-19 testi jāveic bieži un regulāri, ja nepieciešams testēt bērnus. Ir pieejama video pamācības pareizai siekalu testa parauga sagatavošanai https://www.laboratorija.lv/pacientiem/jaunumi/covid-19-siekalu-testi.html  

Siekalu testa paraugus var nodot jebkurā no „Centrālās laboratorijas” filiālēm, to adreses ir apkopotas komplektam pievienotajā instrukcijā, aktuālā informācija par filiāļu darba laiku – www.laboratorija.lv (cena par testēšanu ir 27 eiro).

Testa komplektu pasūtīt individuāli var ikvienā „Mēness aptiekā”. Ja tie nepieciešami vairumā, piemēram, grupas testēšanai, jāsazinās ar Centrālo laboratoriju. Testa komplektu var iegādāties arī www.e-menessaptieka.lv; https://www.e-menessaptieka.lv/covid-19-siekalu-parauga-savaksanas-komplekts-1195251

Vairāk informācijas – Līga Ribkinska, T. +371 22302996,