Raksti

Mātes dienā „Mēness aptieka” dāvā diētas ārstes Lolitas Neimanes padomu ceļvedi par joda nozīmi uzturā

Mātes dienā „Mēness aptieka” dāvā diētas ārstes Lolitas Neimanes padomu ceļvedi par joda nozīmi uzturā

„Mēness aptieka” izdevusi informatīvu Rīgas Stradiņa universitātes docētājas diētas ārstes Lolitas Vijas Neimanes padomu ceļvedi „Tavs draugs jods” (Uztura nozīme nodrošinājumam ar jodu Latvijas populācijā) un pirmos 500 izdevuma eksemplārus Mātes dienā nodod Rīgas Dzemdību namam kā dāvinājumu jaunajām māmiņām.

Izdevums kā informatīvs ceļvedis ikdienas lietošanai ir paredzēts jaunajiem vecākiem, kā arī ārstiem, uztura un veselības aprūpes speciālistiem. Īpašu izdevuma daļu veido autores izstrādātas ar jodu bagātīgas ēdienkartes septiņām dienām mātei un bērnam, kurās iekļautas Latvijā plaši pieejamas un veselīgas produktu grupas. Praktiski lietojamas arī receptes iedvesmai. Ar izdevumu „Mēness aptieka” turpina ieguldījumu veselībpratības veicināšanā. Tas ir arī atbalsts Latvijas zinātniekiem un universitāšu mācībspēkiem savu atklājumu un pētījumu rezultātu publiskošanā sabiedrībai labi uztveramā un vizuāli iedarbīgā formātā. Dāvinājums Rīgas Dzemdību namam papildināts ar Rīgas Farmaceitiskās fabrikas ražotiem roku tīrīšanas līdzekļiem un higiēnas precēm.

Lolita Vija Neimane, diētas ārste: „Patiešām priecājos, ka šajā neparastajā un reizumis skarbajā laikā, ir kāds tik pacilājošs notikums – mēs esam izslāpuši pēc labām ziņām! Ir radīts izdevums, kas vispirms dos padomus jaunajām māmiņām. Tas vēstīs, kā izveidot savu ēdienkarti, lai tā saturētu vajadzīgajā daudzumā jodu. Kāpēc tas ir svarīgi? Jo jodam ir būtiska nozīme bērna attīstībā. Ceru, ka tā būs ļoti noderīga dāvana Mātes dienā un vērtīgs ieguldījums nākotnes sabiedrībā.”

Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste, prof. Dace Rezeberga: „Vairāk nekā piecu pēdējo gadu laikā joda nodrošinājums Latvijā grūtniecēm ir pastiprināti pētīts, un tagad mēs droši zinām, ka joda trūks. Taču tas ir svarīgs jau no pirmajām dienām, un tā nepietiekamība traucē attīstīties cilvēka intelektam līdz tā ģenētiski noteiktajam līmenim. Tā kā pret grūtniecību ir jāizturas kā pret fizioloģisku procesu, svarīgi ne vien saprast, kā tieši grūtniecei Latvijā trūkst, bet arī sniegt risinājumu, kā šo trūkumu var visdraudzīgākajā veidā novērst. Un te jaunajām māmiņām palīgā nāk šis informatīvais materiāls, kas paskaidro vienkāršas, ikdienišķas lietas, un vēl vairāk – sniedz interesantus ieteikumus ēdienkartei ar jodu bagātiem produktiem, kas palīdzēs nodrošināt daļu no nepieciešamā daudzuma. Paldies autorei un projekta atbalstītājiem par šo vērtīgo devumu Latvijas bērnu nākotnei!”

Karlīna Elksne, VCA ginekoloģijas dienesta vadītāja: „Mūsdienīgai topošajai un jaunajai māmiņai ar ieteikumiem “jāēd veselīgi” vai “jāuzņem visas uzturvielas” ir krietni par maz – viņa vēlas informāciju, ko viegli izmantot praksē, lai tā būtu arī zinātniski pamatota. Ceļvedī ietvertie padomi ir konkrēti, medicīniski pamatoti un ērti izmantojami reālajā dzīvē. Svarīgākās atziņas var piespraust pie ledusskapja, lai ikdienā atcerētos par pietiekamu joda uzņemšanu katrā ēdienreizē.”
Īpaši svarīgi uzņemt jodu pietiekamā daudzumā ir grūtniecēm, jaunajām mātēm mazuļa barošanas laikā un bērniem. Jodam ir liela nozīme organisma funkcionēšanā. Ceļveža saturā iekļauti veselīga uztura ieteikumi. Ēdienkartes veidotas ar lielu precizitāti, lai tās varētu piemērot arī sabiedriskajā ēdināšanā, taču, saimniekojot mājās, protams, olas nevajadzētu svērt, bet ņemt vērā, ka viena vidēja ola ir apmēram 50 gramu, tāpat maizi griezt šķēlēs, noziežot ar plānu sviesta kārtiņu, neapgrūtinot sevi ar pārlieku svēršanu.

Lolita Vija Neimane ir pētniece, diētas ārste ar 35 gadu pieredzi, RSU studiju programmu “Uzturs” un “Uzturzinātne” izveidotāja un vadītāja, Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas prezidente, Latvijas Veselības ministrijas Uztura padomes locekle.

„Mēness aptiekas” izdotais Lolitas Vijas Neimanes padomu ceļvedis par joda nozīmi uzturā „Tavs draugs jods” nonāks jauno vecāku rīcībā ārstu, interesenti to varēs iegādāties www.e-menessaptieka.lv.„Mēness aptieka” Latvijas „Mīlētāko zīmolu topā” 2018. gadā atzīta par Latvijas farmācijas nozares „Mīlētāko zīmolu”.

Vairāk informācijas – Līga Ribkinska, „Repharm” komunikācijas direktore; T. +371 22302996,