Raksti

MIRDZOŠAS ĀDAS NOSLĒPUMS. KĀ KOPT ĀDU 50+ JEB ZELTA VECUMĀ?

MIRDZOŠAS ĀDAS NOSLĒPUMS. KĀ KOPT ĀDU 50+ JEB ZELTA VECUMĀ?

Mūsu āda ir tikpat individuāla kā mēs paši, un atkarībā no mūsu ģenētikas un dzīvesveida tā noveco atšķirīgi, taču lielākajai daļai no mums vispārēja ādas novecošanās sākas pēc 30 gadu vecuma.

Smalkās līnijas un grumbiņas parādās vispirms un laika gaitā padziļinās. Ar vecumu ādas tvirtums, mirdzums un vēlāk arī elastība pakāpeniski samazinās. Elastības zudums un dziļu grumbu parādīšanās ir galvenā novecošanās problēma sievietēm ar nobriedušu ādu. Vienlaikus novērojama augstāka melanocītu aktivitāte, ādas tonis paliek nevienmērīgs, parādās hiperpigmentācijas plankumi un vecuma plankumi, saukti arī par saules plankumiem.

Ādas novecošanās ir dabisks process, un lielāko daļu no tā izraisa faktori, kurus mēs nevaram kontrolēt (piemēram, ģenētika). Tomēr ir arī ārēji faktori, un daudzus no tiem mēs varam ietekmēt. Noteikts dzīvesveids (piemēram, saules daudzums, kam pakļaujam savu ādu, un uzturs) var paātrināt un izraisīt priekšlaicīgu ādas novecošanos. Pieņemot saprātīgus lēmumus un nodrošinot ādai nepieciešamo aizsardzību, tā var ilgāk saglabāt jaunāku izskatu un justies labāk.

Galvenie simptomi un sūdzības par ādu 50+ jeb zelta vecumā:

  • Izteikts ādas sausums.
  • Elastības zudums, ko rada gan kolagēna un elastīna šķiedru kvalitātes pasliktināšanās, gan to skaitliska samazināšanās.
  • Āda kļūst plānāka, grumbiņas — dziļākas, vēlāk no virspusējām grumbiņām tās kļūst par dziļākām grumbām, bet no dinamiskām — par statiskām.
  • Noslīd sejas ovāls, jo audi zaudē tonusu.
  • Uz ādas parādās pastiprināts asinsvadu tīklojums, nevienmērīga pigmentācija ar paplašinātām porām un pastiprinātu apmatojuma augšanu uz sejas, proti, virkne uzskatāmu subjektīvu un objektīvu izpausmju uz ādas.

Kā uzlabot ādas elastību, mirdzumu un mazināt dziļās grumbas?

Jebkura veselīga āda ar laiku noveco, taču noteiktas aktīvās sastāvdaļas kombinācijā ar pārdomātu vispārējo dzīvesveidu ir apliecinājušas spēju uzlabot ādas elastību, mirdzumu un mazināt dziļās grumbas. Meklējiet tādus produktus, kuru sastāvā ir tālāk norādītās sastāvdaļas.

Kolagēnu un elastīnu stimulējošas sastāvdaļas: arktīns un kreatīns

Arktīns
Arktīns ir dabiskas izcelsmes aktīva viela, ko iegūst no diždadža augļiem. Tas stimulē kolagēna sintēzi un atjaunošanās procesu fibroblastos, stimulē ne tikai jauna kolagēna sintēzi, bet arī palēnina kolagēna un elastīna noārdīšanos.

Kreatīns

Tiek dabīgi ražots organismā no aminoskābēm – glicīna un arginīna. Kreatīns uzlabo enerģijas piegādi ādas šūnām, veicina to dalīšanos un atjaunošanu, kā arī aktivizē elastīna un stimulē I un IV tipa kolagēna ražošanu ādā.

Hialuronskābe

Hialuronskābe ir viela, kas dabiski veidojas ādas šūnās un ir ādas saistaudu daļa. Viena no tās galvenajām funkcijām ir mitruma saglabāšana, un tā ūdenī spēj piesaistīt mitrumu, kura svars 1000–10 000 reižu pārsniedz pašas svaru (proti, no viena līdz desmit litriem). Tomēr novecojot izsīkst ādas dabiskā hialuronskābes ražotspēja, sāk veidoties un padziļināties grumbas.

Ideāli, ja produkts satur dažāda izmēra hialuronskābes molekulas. Zemas molekulmasas hialuronskābe sasniedz dziļākos ādas slāņus un stimulē reģenerācijas procesu, savukārt augstas molekulmasas hialuronskābe paliek uz ādas virskārtas, tādējādi intensīvi mitrina un pasargā ādu no mitruma zuduma.

E vitamīns

E vitamīns (zināms arī kā tokoferols) ir spēcīgs antioksidants, kas aizsargā ādu pret brīvajiem radikāļiem, kuri izraisa oksidatīvo stresu. Aizsargā ādu no priekšlaicīgas novecošanās.

Tiamidols

Klīniskajos pētījumos pierādīta aktīvā viela, kura samazina vecuma plankumus, iedarbojoties uz hiperpigmentācijas pamatcēloni un samazinot melanīna ražošanu. Regulāri lietojot tiamidolu saturošus produktus divas reizes dienā, pirmos redzamos rezultātus iespējams sasniegt jau 2 nedēļu laikā. Tā iespējams iegūt veselīgas ādas izskatu, vienmērīgu toni un labāku pašsajūtu, jo tumšā pigmentācija nav jāmaskē ar biezu dekoratīvās kosmētikas slāni.

Saules aizsargfiltru saturoši produkti

Arī šajā vecumā ir svarīgi lietot produktus, kas satur saules aizsargfiltru.

Izpētīts, ka pastāv lielāks onkoloģijas risks cilvēkiem, kuri nepasargā savu ādu no pārmērīga UV starojuma vai nelieto produktus ar SPF.

Ieteikumi nobriedušas ādas kopšanai

Visos vecuma posmos ir savi raksturīgie ādas stāvokļi un ādas tipi.

50+ vecumā bieži runājam par sausu un jutīgu ādu, kas nozīmē, ka kopšana atbilstoši ādas tipam ir jāveic gan attīrīšanas solī, gan kopšanas un mitrināšanas posmā, kā arī lietojot dekoratīvo kosmētiku. Ja uz produkta ir norādes par vecumu, kuram tas ir piemērots, vai arī ir norādes par ādas tipu, piemēram, sausa, ļoti sausa vai jutīga āda, tad tas visdrīzāk būs piemērots.

Ideāli ādas attīrīšanas līdzekļi ir tādi, kuri nav jānoskalo ar krāna ūdeni, piemēram, Eucerin DermatoClean pieniņš, Eucerin DermatoClean toniks vai krēmveida līdzeklis — maigs, saudzīgs līdzeklis, kas ir neputojošs vai minimāli putojošs, lai nenomazgātu ādas aizsargslāni. Noteikt jāizvairās no sārmainām ziepēm un izteikti putojošiem līdzekļiem, un no tādiem attīrošiem produktiem, kas nav piemēroti ādas tipam. Piemēram, līdzeklis ar norādi “taukainai ādai” noteikti nebūs menopauzes laikā piemērots produkts.

Izvēloties ādas kopšanas produktus, ir svarīgi pievērst uzmanību tā sastāvdaļām, izvēlēties produktu atbilstoši vecumam un ādas tipam, jo tas ļaus īsākā laikā atjaunot ādas aizsargslāni un mitruma līmeni, samazinot nepatīkamās sajūtas, kā arī ļaus ātrāk sasniegt vēlamo rezultātu. Noteikti nedrīkst aizmirst par acu zonu un jāizvēlas tai atbilstošs līdzeklis, piemēram, Eucerin Hyaluron-Filler+Elasticity acu krēms ar SPF20, jo āda acu zonā ir plānāka nekā uz citām ķermeņa daļām, tādēļ tā arī visātrāk zaudē ūdeni un ir īpaši jutīga pret sausumu.

Uz sejas vispirms uzklājiet serumu, piemēram Eucerin Hyaluron-Filler+Elasticity 3D serumu. Serumu aktīvās sastāvdaļas parasti ir augstākā koncentrācijā un to molekulas mazākas, kas ļauj to formulai dziļāk un ātrāk iesūkties ādā un sniegt ātrāku un labāku rezultātu. No rīta uz seruma uzklājiet dienas krēmu ar SPF, piemēram, Eucerin Hyaluron-Filler+Elasticity dienas krēmu SPF15 vai SPF30 vai arī līdzekli ar SPF klājiet atsevišķi, piemēram, Eucerin Sun Photoaging Control SPF50. Pirms gulētiešanas atkal rūpīgi attīriet ādu, uzklājiet acu krēmu, serumu un nakts krēmu, piemēram Eucerin Hyaluron-Filler+Elasticity nakts krēmu.

Ieteikumi ķermeņa ādas kopšanai. Izvairieties no ilgstošas un biežas vannošanās un karsta ūdens lietošanas mazgājoties, jo tas var sausināt ādu vēl vairāk, nepiemirstiet par ādas mitrināšanu, arī kakla un dekoltē ādu, kā arī neaizmirstiet par plaukstu virspusi, jo uz tām visbiežāk veidojas hiperpigmentācija, tādēļ uzklājiet roku krēmu ar augstu SPF, piemēram Eucerin Hyaluron-Filler +Elasticity roku krēmu ar SPF30. Ķermeņa ādas kopšanai uzklājiet dušas eļļu, piemēram, brīnišķīgs līdzeklis būs Eucerin pH5 dušas eļļa.

Gudra un pārdomāta ādas kopšana ir svarīga ikvienā vecumā, bet tieši šis būtu vecuma posms, kad ir vērts ieguldīt vairāk līdzekļu un pūliņu, lai saglabātu un uzturētu sejas ādas kvalitāti un patīkamu izskatu, kā arī veselību kopumā.