Raksti

Pasargā sevi no insektiem

Pasargā sevi no insektiem

Līdz ar vasaras atnākšanu cilvēki cenšas vairāk laika pavadīt ārā, pie dabas, sildoties saulē, elpojot svaigu gaisu. Daudz vairāk laika pavada, pastaigājoties vai skrienot pa mežu, jūru, kā arī darot dārza darbus. Bet jāatceras, ka atpūtai dabā ir mīnusi – kukaiņi un ērces. Tāpēc jāparūpējas gan par sevi, gan par saviem ģimenes locekļiem, kā arī par mājdzīvniekiem.

Padomi profilaksei

Lai izvairītos no dažādu kukaiņu un ērču kodumiem, ir svarīgi izvēlēties atbilstošu apģērbu.

Salīdzinoši siltās Latvijas ziemas, mitrie laikapstākļi pavasarī un rudenī rada labvēlīgu vidi ērcēm, tādēļ mūsu reģionā ērces ir ļoti bīstamas. Tās aktivizējas, kad temperatūra sasniedz dažus grādus virs nulles, un saglabā savu aktivitāti līdz oktobrim vai novembrim atkarībā no laikapstākļiem. Ērču encefalīta vīrusa un Laimas slimības (mazāk, bet tomēr ir) inficētas ērces konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā. Ir pieejamas vakcīnas pret ērču encefalītu, taču pret Laimas slimību vakcīnas nav.

Ir radies maldīgs priekšstats, ka ērces sastopamas tikai mežos, pļavās un to tuvumā, vietās, kur ir koki un zari. Ērces ir arī pilsētvidē, piemēram, parkos, piemājas dārzā, pastaigu taku tuvumā un citur.

Dodoties brīvā dabā, pēc iespējas jāizvēlas apģērbs, kas ierobežo iespēju ērcei piekļūt ādai un piesūkties. Ieteicams izvēlēties gaišas krāsas apģērbu. Tas neatbaida ērces, taču uz tā ērces ir labāk saskatāmas. Jāvelk krekls ar cieši pieguļošām piedurknēm un apkakli. Izvēlieties apģērbu no sintētiska, slidena auduma – pie tā ērcei ir grūtāk pieķerties, un to ir vieglāk pamanīt un notraukt. Bikšu gali jāliek zeķēs vai zābakos, jo ērces visbiežāk pieķeras pie kājām. Jāatceras par galvassegu, piemēram, sēņojot vai ogojot, kad sanāk bieži pieliekties, sniedzoties pēc kārotajām meža veltēm. Obligāti nepieciešama kāda cepure vai lakats, jo pieliecoties ērces var ieķerties matos.

Atnākot mājās no meža vai pastaigas, jāpārbauda, vai līdzi nav atnesta ērce. Lai pārliecinātos, ka ērce nav piesūkusies, jāpārģērbjas, rūpīgi jāapskata viss ķermenis, rūpīgi jānomazgājas dušā. Arī pēc uzturēšanās piemājas dārzā vai parkā jāpārbauda, vai uz apģērba nav ērču.

Lai izvairītos no bišu, lapseņu vai sirseņu kodumiem, kas parasti ir daudz nopietnāki par odu kodumiem, nav ieteicams vilkt spilgtu, krāsainu apģērbu un lietot smaržas, kas satur dažādu ziedu aromātu. Bites pievilina puķu dārzi, tāpēc tās jūs var sajaukt ar ziediem. Jāuzmanās, esot piknikā brīvā dabā. Ēdienu, īpaši saldos augļus, var ar kaut ko apklāt, un dzerot jābūt uzmanīgiem, lai nenorītu lapseni vai biti.

Odi paliek aktīvāki pēc saulrieta, iestājoties tumšākam laikam; vairāk tie ir sastopami apgaismotās vietās, protams, blakus ūdenstilpnēm un purviem, jo odi ir mitrumu mīloši kukaiņi.

Pretinsektu un pretērču līdzekļi – aptiekās ir pieejams plašs klāsts ar “atbaidošiem” līdzekļiem. Tie mēdz būt divu veidu: dabīgie un ķīmiskie (darbojas efektīvāk un ilgāk). Repelentus izmanto galvenokārt odu, lapseņu un ērču atbaidīšanai no cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Ilgstošas darbības aerosoli un uz ādas smērējamie līdzekļi var darboties pret odiem līdz pat 8 stundām. No dabiskajiem līdzekļiem uz ādas var smērēt krustnagliņu vai tējaskoka eļļu. Bērniem paredzētie aerosoli jāizvēlas pēc vecuma grupas.

Zīdaiņiem pretodu līdzekļus uz ādas vai apģērba nelieto. Līdzekli nelielā daudzumā var izsmidzināt uz ratu kulbas auduma ārpusē. Aizsardzībai var izmantot speciālo moskītu tīklu, kas ir paredzēts ratiem.

Dodoties pļavās, mežos, aerosolu parasti lieto uz apģērba, īpaša uzmanība jāpievērš apaviem no ārpuses, biksēm. Pretinsektu līdzekļi jāizmanto uzmanīgi, nedrīkst pieļaut iekļūšanu gļotādās, acīs, mutē.

Pirms katra repelenta lietošanas uzmanīgi jāizlasa pievienotā instrukcija. Atceries – lai gan pretinsektu un pretērču līdzekļi palīdz atbaidīt kukaiņus, tie negarantē pilnīgu aizsardzību no kukaiņu kodumiem.

Kas jādara pēc kukaiņu koduma?

Koduma pazīmes visbiežāk var parādīties jau dažu minūšu laikā, taču (atkarībā no organisma reakcijas) tās var parādīties pat pēc dažām dienām. Aptiekās plašā klāstā pieejami ārīgi lietojami līdzekļi (geli un ziedes) un iekšķīgi lietojamas tabletes, kas samazina alerģiskas ādas reakcijas pazīmes – apsārtumu, niezi, uztūkumu, sāpju sajūtu pēc koduma.

Smagākos gadījumos, kad kukainis ir iedzēlis mutes dobumā, mēlei var novērot tūsku (arī lūpām un rīklei), apgrūtinātu elpošanu, reiboni, pat samaņas zudumu. Šādos gadījumos nekavējoties jāsauc neatliekamā palīdzība.

Nedrīkst aizmirst par mājdzīvniekiem!

Arī mājdzīvniekiem ērču un citu kukaiņu kodumi var būt bīstami, mājas mīlulis var atnest “nepatīkamo viesi” mājās. Tāpēc ieteicama regulāra pārbaude.

Lai pasargātu ģimeni un savu mīluli, arī mājdzīvniekiem izmanto pretērču līdzekļus (skaustā pilināmus vai kaklasiksnas), kas atbaida ērces. Tos var iegādāties aptiekās, kurās ir iespējams nopirkt veterināros medikamentus, vai veterinārajās aptiekās.

Kaklasiksnas darbojas līdz pat 7–9 mēnešiem, bet pilināmie līdzekļi jālieto vienu reizi mēnesī sezonas laikā, uzpilinot mājdzīvnieka skaustā.