Raksti

Pēdu un nagu sēnīte

Pēdu un nagu sēnīte

Pēdu un nagu sēnītes infekcija ir bieži izplatīta, un ar to var inficēties ikviens cilvēks neatkarīgi no sezonas – gan ziemā, gan vasarā. Kāpēc vasarā? Tādēļ, ka siltajos mēnešos cilvēki staigā atvērtos apavos, nagus ir vieglāk traumēt, jo tie nav pasargāti ar apaviem un arī netīrumiem un mikrobiem ir daudz vieglāka piekļuve. Inficēšanās risks palielinās, arī pastaigājoties pludmalē ar kailām kājām. Sēnītei patīk mitra un silta vide, tāpēc ar to var inficēties pat pirtī, baseinā vai dušā. Ziemas sezonā, kad pēdas ir slēgtajos apavos, sēnīte jūtas labi, jo apavos ir “siltumnīcas efekts” – kājas svīst, bet mitrums, kā zināms, sēnītei ļoti patīk. Liela daļa cilvēku lieto nepiemērotus apavus, kas izgatavoti no sintētiskiem, neelpojošiem materiāliem. Sievietēm patīk nēsāt skaistas un ļoti šauras augstpapēžu kurpes, kas var deformēt kāju nagus, radīt nagu mikrotraumas, pa kurām viegli var iekļūt infekcija.

Sportistiem, kuri bieži sporto apavos, nereti ir “snaudošā” jeb latentā pēdu infekcija, kuras simptomus atpazīt ir grūtāk. Dažreiz var parādīties nelielas plaisas ar apsārtumu un ādas sabiezējumi.

Sēnīšu problēma ir ne tikai estētiski nepievilcīga, bet arī nav veselīga, jo, ja infekcija, piemēram, parādās vienā nagā, tā ātri var izplatīties gan uz pārējiem nagiem, gan uz visas pēdas. Vasarā tā kļūst ļoti aktuāla, jo rodas diskomforts un negribas, lai apkārtējie cilvēki to pamanītu, staigājot atvērtos apavos.

Pēdu sēnītes infekcijas galvenie simptomi ir apsārtusi pēdu āda, plaisas kāju pirkstu starpās, ap kurām, iespējams, veidosies mazi pūslīši, kas var plīst un radīt ādas eroziju jeb ādas epitēlija bojājumu. Šie simptomi sniedz cilvēkam diskomfortu, āda ir traumēta, parādās nieze. Saplaisājušajā ādā vairojas baktērijas, kas var izraisīt strutu parādīšanos, tāpēc šo slimību nedrīkst ielaist un jārīkojas nekavējoties. Gan jākopj pēdas, gan jārūpējas par infekcijas novēršanu. Ja infekcija parādās uz ādas, tā ātri var izplatīties uz nagiem un otrādi.

Nagu sēnīte jeb onihomikoze – ļoti izplatīta infekcijas slimība, kas var skart ne tikai kāju, bet arī roku nagus, un, ja to laikus neārstē, tā var kļūt par hronisku saslimšanu. Sēnīti var iegūt, inficējoties no saslimuša cilvēka, jo tā izplatās ar sporām – mērot apavus, baseinā, dušā, sporta zālē, staigājot ar kailām kājām pludmalē, izmantojot kopīgu dvieli un čības. Veikalā pielaikojot apavus, ieteicams izmantot tikai un vienīgi vienreiz lietojamas pēdiņas vai zeķes. Sabiedriskās vietās noteikti būtu jāvalkā atbilstoši apavi, kas var aizturēt infekcijas baktēriju nonākšanu uz pēdām. Tāpat būtu jālieto kāju dezinfekcijas līdzekļi. Lai sevi un tuviniekus pasargātu no kāju sēnīšu infekcijas mājvietā, nepieciešams regulāri uzkopt grīdas, ūdenim nedaudz pievienojot dezinfekcijas līdzekli. Tāpat jāievēro elementāras higiēnas normas, katram ģimenes loceklim jālieto savs dvielis, švamme un citi higiēnas piederumi. Arī bērniem un zīdaiņiem jāparedz savs dvielītis. Katram ģimenes loceklim jāiegādājas atsevišķi manikīra un pedikīra piederumi, kā arī regulāri tie jādezinficē.

Sēnīšu infekciju risks pieaug ar vecumu, pavājinātu imunitāti, pēc staru terapijas, imūnsupresīvo preparātu lietošanas laikā, ja ir reimatiska slimība. Īpaši tā skar cilvēkus, kuriem ir cukura diabēts. Šiem pacientiem nepieciešama īpaša aprūpe un ārsta konsultācija.

Kā pasargāt sevi no sēnīšu infekcijas?

Regulāri ievēro higiēnu, pareizi kop pēdas un nagus!

Tīrība: tīru un sausu pēdu saglabāšana ir galvenais faktors infekcijas novēršanai. Pēdas jāmazgā katru dienu, rūpīgi jānosusina ar dvieli, ieteicams dezinficēt (piemēram, ar kāju dezinfekcijas aerosolu). Ja kājas svīst, var izmantot speciālus pūderus (kājām un apaviem) vai krēmus. Tie palīdzēs novērst gan mitrumu, gan nepatīkamo aromātu, gan infekcijas parādīšanos un izplatīšanos. Nagu dezinfekcijai var lietot tējaskoka eļļu. Vēlams apmeklēt nagu un pēdu kopšanas speciālistu-podologu, kurš pareizi apstrādās pēdas un sniegs konsultāciju.

Apavi: tiem jābūt no dabiska materiāla gan ārpusē, gan iekšpusē, kuros kājas nesvīst un elpo. Tas pats attiecas uz zeķēm – vislabāk izvēlēties kokvilnas un mainīt katru dienu, mazgājot augstā temperatūrā. Ieteicams bieži mainīt mājas čības. Sēnītei īpaši patīk dzīvot porolonā, jo tur ir silti un kājas svīstot rada mitru vidi.

Asins cirkulācija: tai ir liela nozīme, īpaši kāju pirkstos tā var būt nepietiekama dažādu iemeslu dēļ. Uzturam jābūt sabalansētam, jāizvēlas pārtika, kas ir bagāta ar C un E vitamīniem, kā arī var papildus lietot ginkgo biloba preparātus, lai palielinātu asins apgādi. Ļoti labi palīdz pēdu masāža, to katrs cilvēks var pats sev taisīt.

Ja esi saskāries ar sēnīšu infekciju?

Ja infekcija ir sākuma stadijā, var vērsties pēc padoma aptiekā, kur farmaceiti palīdzēs izvēlēties piemērotāko bezrecepšu preparātu – ziedi, krēmu, gelu vai šķīdumu, bet jāatceras, ka tie ir piemēroti tikai un vienīgi ādas sēnīšu infekcijai, kas ir sākuma stadijā, jo caur stipro nagu plāksni tie nespēj iesūkties naga porās. Nagu sēnītei izstrādāti speciāli šķidrumi ar otiņu vai zīmuli. Smagas vai hroniskas infekcijas gadījumā noteikti jāvēršas pie ārsta.

Lai nags ataugtu ātrāk, papildus var lietot vitamīnu kompleksu, kas paredzēts matiem, nagiem un ādai. Parasti vitamīnu kompleksus lieto trīs mēnešus, taču sēnīšu infekcijas gadījumā ieteicams lietot, kamēr ataug veselais nags. Nekādā gadījumā ārstēšanas laikā nagu nedrīkst pārklāt ar nagu laku, jo tas kavēs ārstēšanu. Izņēmums ir speciālās nagu lakas, kas darbojas kā zāles. Nagu sēnītes ārstēšana var aizņemt daudz laika, vidēji smaga un smagākā forma var ilgt pat gadu un ilgāk, tāpēc jau laikus rūpējieties par pēdu un nagu kopšanu!