Raksti

Pigmenta plankumi? Kas tos izraisa? Vai zini veidu kā ātri, ilgstoši un efektīvi samazināt pigmenta plankumus?

Pigmenta plankumi? Kas tos izraisa? Vai zini veidu kā ātri, ilgstoši un efektīvi samazināt pigmenta plankumus?

Kas ir pigmenta plankumi?

Pigmenta plankumi jeb hiperpigmentācija ir ādas stāvoklis, kad ādā veidojas tumši plankumi, ādas pigmenta – melanīna, pārprodukcijas dēļ. 

Kā veidojas pigmenta jeb tumšie plankumi? 

Ādas šūnas, ko sauc par melanocītiem, ražo tumšo pigmentu - melanīnu, kas piešķir mūsu ādai krāsu un nodrošina dabisku aizsardzību pret saules gaismu.

Kad āda tiek pakļauta saules gaismas ietekmei, melanocīti epidermas zemākajā slānī, sāk sintezēt melanīnu un nogādā to līdz ādas augšējiem slāņiem pa dendrītiem – ādas šūnām. Katru reizi, kad pakļaujam ādu saules iedarbībai, šis process tiek aktivizēts, neliels daudzums melanīna paliek augšējos ādas slāņos, laika gaitā veidojot plankumus. Būtiski ņemt vērā faktu, ka saules gaismas ietekmei ir uzkrājošs efekts, citiem vārdiem sakot, kaitējuma sekas bērnībā un jaunībā, būs jūtamas lielākā vecumā.

Kas veicina pigmenta plankumu veidošanos?

Melanīna veidošanos var izraisīt dažādi iemesli. Saule ir viens no lielākajiem pigmenta plankumus izraisošiem faktoriem, taču hiperpigmentācija var rasties arī citu iemeslu dēļ. Hormonālās svārstības, piemēram,  grūtniecība vai hormonterapijas preparātu lietošana var veicināt  “grūtniecības plankumu” jeb melazmas veidošanos, savukārt dažādas ādas saslimšanas, piemēram pinnes - var veicināt pēciekaisuma pigmentāciju.

Kuras ir visbiežāk pakļautās ādas zonas?

Visbiežāk nevēlama pigmentācija rodas vietās, kur āda vairāk pakļauta nelabvēlīgam saules starojumam, piemēram, seja, pleci, rokas.

Lai arī hiperpigmentēta āda parasti ir nekaitīga, tā var radīt raizes un ietekmēt dzīves kvalitāti cilvēkiem, kuri ar to saskaras. Un jāatceras, ka nereti zem nevainīga saules plankuma var slēpties arī ādas audzējs, tādēļ, pirms jebkuras pigmentācijas terapijas – ir jāveic veidojumu diagnostika pie ārsta! 

Kā es varu samazināt un novērst pigmentācijas plankumu veidošanos? 

Lai preventīvi pasargātu savu ādu no pigmentācijas plankumu veidošanās, āda rūpīgi jāaizsargā no saules iedarbības ikdienā. Tas ir komplekss pasākums, kura laikā ir jāveic noteikta ikdienas profilaktiskā rutīna, kas ietver sevī saules aizsardzības un pigmentāciju mazinošo līdzekļu lietošanu, kā arī speciālas procedūras dermatologu uzraudzībā klīnikā, piemēram ķīmiskie pīlingi, lāzerterapija. Dermatologi var arī iepriekš izrakstīt hidrohinonu, kas joprojām tiek uzskatīts par visefektīvāko lokālo līdzekli hiperpigmentācijas mazināšanai. Tomēr to var izmantot ierobežotā laika periodā, jo tas (tāpat kā citi ķīmiskā pīlinga un lāzerterapijas veidi) var kairināt ādu un faktiski izraisīt pēciekaisuma hiperpigmentāciju, it īpaši cilvēkiem ar tumšāku ādu.

Dermokosmētiskie risinājumi pigmenta plankumu gadījumos

Lai gan vislabākā ir profilakse, tomēr arī pēc pigmenta plankumu parādīšanās var veikt pasākumus, kas palīdz uzlabot to izskatu un novērš to atkārtotu parādīšanos. Meklējiet ādas kopšanas produktus, kas ir izstrādāti šīs problēmas risināšanai un ir klīniski un dermatoloģiski pierādīti kā efektīvi. Eucerin Anti-Pigment līnijas produkti satur aktīvo vielu – tiamidolu, kas iedarbojas uz hiperpigmentācijas pamatcēloni, smazinot melanīna ražošanu ādā. Tiamidolam ir Eucerin patents, taču ir arī citi aktīvās vielas, ko lieto hiperpigmentācijas ārstēšanai, tiesa, ar atšķirīgu efektivitāti. Tie ir: arbutīns, azelaīnskābe, kojskābe, citi rezorcinola atvasinājumi, piemēram, B-rezorcinols, C vitamīns un tā atvasinājumi.

Eucerin Anti-Pigment risinājums nav invazīvs, un to var izmantot visu gadu ikdienas ādas kopšanas režīmā, lai mazinātu pigmenta plankumus. To var arī izmantot, lai uzlabotu dermatoloģisko procedūru rezultātus.

Tavs ādas kopšanas režīms, lai ātri un efektīvi mazinātu pigmenta plankumus

No rīta: uz attīrītas sejas uzklāj tiamidolu saturošu dienas krēmu ar SPF, piemēram, Eucerin Anti-Pigment SPF 30 dienas krēmu. Lai pastiprinātu tā iedarbību, pirms dienas krēma uzklāj serumu, piemēram, Eucerin Anti-Pigment divkāršas iedarbības serumu. Kopā ar dienas krēmu tas sniegs 2,5 reizes lielāku pigmenta plankumus samazinošu efektu un papildus sniegs atjaunojošu iedarbību uz ādu, jo satur arī hialuronskābi.

Vakarā: uz attīrītas sejas ādas uzklāj tiamidolu saturošu nakts krēmu, piemēram, Eucerin Anti-Pigment nakts krēmu. Tas palīdzēs samazināt pigmenta plankumus un parūpēsies arī par ādas atjaunošanos nakts laikā, jo satur dekspantenolu. Lielākam efektam iesakām arī Anti-Pigment divkāršas iedarbības serumu.

Trīs produkti, lielisks rezultāts. 92% lietotāju apstiprina*: Samazina pigmenta plankumus 12 nedēļu laikā!

Eucerin Anti-Pigment ir miljoniem cilvēku mīlēts visā pasaulē. Nr.1 zīmols pasaulē ādas ar pigmenta plankumiem**.

*Personīgais un ekspertu vērtējums 11 valstīs. (Ekspertu aptauja: n=629, pacientu aptauja: n=630, 2023.) Divkāršās iedarbības serumu lietoja 2 reizes dienā, dienas krēmu SPF 30 un nakts krēmu - vienu reizi dienā.

**IQVIA Consumer Health Sell-Out dati par pārdošanas apjomu un vērtību, pamatojoties uz datiem 16 valstīs, MAT 02/2023