Raksti

Urīnceļu infekcijas – te vieglprātībai nav vietas!

Urīnceļu infekcijas – te vieglprātībai nav vietas!

Kristīne Čakstiņa,

Vispārējās aprūpes māsa, vairāku gadu pieredze darbā ar sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centriem un slimnīcām Latvijā

«Gadu gaitā ikdienas darbā ar sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centriem redzu ieguvumu pacientu aprūpē, ikdienā izmantojot pacientam piemērotus un augstas kvalitātes izstrādājumus. Tas ļauj gudri ietaupīt finanšu līdzekļus un laiku, kā arī nodrošina labāku komfortu arī lietotājam.»

Urīnceļu infekcijas visbiežāk skar cilvēkus, kuri cieš no urīna nesaturēšanas, gados vecākus cilvēkus un tos, kuriem ir cukura diabēts, multiplā skleroze, demence u. c. nervu sistēmas saslimšanas, tāpat arī mazkustīgus un gulošus cilvēkus. Tomēr ar urīnceļu infekcijas var saskart ikvienu neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai veselības stāvokļa. Tāpēc ir svarīgi zināt, kam jāpievērš uzmanība un kā samazināt urīnceļu infekciju rašanās risku.

Simptomātika

Urīnceļu infekcijas ierosina kaitīgo baktēriju iekļūšana urīnceļos, kas var izraisīt nepatīkamus un nopietnus simptomus. Visizplatītākie urīnpūšļa infekciju simptomi ir:

 • sāpīga urinēšana vai dedzinoša sajūta;
 • bieža urinēšana un pastāvīga vēlme urinēt;
 • neliels urīna izdalīšanās apjoms;
 • asiņu piejaukums urīnā;
 • tumšs, duļķains vai stipri smakojošs urīns;
 • pēkšņas un nekontrolētas urīna noplūdes;
 • salšanas sajūta.

Cilvēkiem, kuriem jau pamatā ir cita saslimšana, piemēram, demence, simptomi var būt ļoti neskaidri, piemēram, vispārējs vājums, apjukums, nelabums, reiboņi, pēkšņas urīna noplūdes vai pastiprināta nesaturēšana. Šādus simptomus bieži ir grūti sasaistīt ar iespējamu urīnceļu infekciju.

Diagnostika un ārstēšana

Diagnozes noteikšanai un ārstēšanas uzsākšanai ir svarīgi atpazīt urīnceļu infekcijas agrīnās pazīmes, jo īpaši gados vecākiem cilvēkiem, kuriem var izpausties mazāk simptomu, taču viņi tos izjūt pastiprināti un cieš visvairāk. Pilnīgu diagnozi var noteikt tikai speciālists, balstoties uz urīna analīžu rezultātiem un pavadošajiem simptomiem. Ja tiek diagnosticēta urīnceļu infekcija un ir nepieciešama ārstēšana, ārsta kompetencē ir noteikt, kādus medikamentus izrakstīt un kādas devas lietojamas.

Neārstēšanas riski

Urīnceļu infekcijas neārstēšanas gadījumā tā var izplatīties no apakšējiem urīnceļiem līdz augšējiem urīnceļiem un nierēm. Šāda infekcija var izraisīt nieru bojājumus un pat nieru mazspēju. Infekcijas gadījumā simptomi krietni pastiprinās, piemēram, parādās muguras sāpes, nelabums un drudzis. No nierēm infekcija var iekļūt asinsritē un izplatīties uz citām organisma daļām, un tā jau ir nopietna saslimšana, kam vajadzīga intensīva ārstēšana.

Profilakse

Lai izvairītos no urīnceļu infekcijām, liela nozīme ir profilaksei, ko nodrošina pienācīga higiēna, ādas kopšana un vienkāršas ikdienas ierastās darbības pēc tualetes lietošanas. Svarīga ir pietiekama šķidruma daudzuma uzņemšana, jo arī atūdeņošanās var izraisīt līdzīgus simptomus kā pie urīnceļu infekcijām. Ja urinēšana ir pārlieku bieža un sagādā diskomfortu, nereti tiek nospriests, ka jādzer mazāk ūdens, tomēr šis pieņēmums ir aplams. Nelietojot pietiekami daudz šķidruma, ķermenis atūdeņojas un urīns kļūst koncentrētāks, kairinot urīnpūsli un radot nepieciešamību doties uz labierīcībām pat tad, ja urīnpūslis vēl nav pilns. Dzerot ūdeni, tiek veicināta barības pārstrāde, mazinās aizcietējumu risks un tiek nodrošināta optimāla urīna koncentrācija, kas samazina pastiprinātu baktēriju veidošanos un urīnceļu iekaisuma iespējamību.

Vienkāršas ikdienas darbības

Ko ieteikt saviem klientiem (pacientiem) urīnceļu infekciju rašanās riska samazināšanai?

 • Ievērot labus tualetes lietošanas ieradumus! Ir ļoti svarīgi apmeklēt tualeti regulāri un censties iztukšot urīnpūsli pilnībā. Piedzīvojot nepatīkamas sajūtas urinēšanas laikā, cilvēki nereti izjūt stresu, kā rezultātā grib urinēšanu pārtraukt ātrāk, neiztukšojot urīnpūsli līdz galam. Tā rīkoties nevajadzētu. Ja urīnpūslī paliek pat pavisam neliels daudzums urīna, pastāv risks nelabvēlīgo baktēriju attīstībai, kā arī pieaug urīnceļu infekciju risks, kas var sagādāt papildu diskomfortu un veselības problēmas.
 • Atvieglot urinēšanas procesu! Gādāt, lai būtu ērta pareiza poza, kas atvieglo urīnpūšļa un zarnu pilnīgu iztukšošanos. Tas nozīmē, ka, apsēžoties uz tualetes poda, vajag nedaudz noliekties uz priekšu, kājas balstīt uz grīdas vai kājsoliņa. Noderīgs te var būt paaugstināts tualetes krēsls, kāju balsts vai mīksts polsterējums uz tualetes sēdekļa.
 • Praktizēt pareizu higiēnu! Pēc tualetes izmantošanas dzimumorgāni jānoslauka virzienā no priekšpuses uz aizmuguri. Tas novērsīs baktēriju nokļūšana urīnceļos. Ja persona cieš no urīna nesaturēšanas, pie higiēnas izstrādājuma (autiņbikšu) nomaiņas izstrādājums jānoņem virzienā no priekšpuses uz aizmuguri, jo visbiežāk sastopamās baktērijas jau mīt cilvēka organismā un var inficēt urīnceļus brīdī, kad urīnizvadkanāls saskaras ar fekālijām. Pie ķermeņa mazgāšanas ieteicams pārāk intensīvi neberzt dzimumorgānu zonu un nelietot stipras iedarbības ziepes. TENA sortimentā pieejami ādai saudzīgi ādas kopšanas līdzekļi – mazgāšanas krēmi un putas, mitrās salvetes un cimdiņi, ādas mitrināšanas un aizsardzības krēmi.
 • Uzturēt ādu veselu un sargāt no mitruma! Pie jebkura higiēniskā izstrādājuma nomaiņas āda obligāti ir jānomazgā un jānosusina! Tas palīdzēs izvairīties no baktēriju vairošanās, kam vislabāk patīk dzīvot un vairoties mitrā vidē.
 • Lietot kvalitatīvus uzsūcošos izstrādājumus! Pie urīna nesaturēšanas izmantot augstas kvalitātes un gaisa caurlaidīgas TENA autiņbikses vai citus uzsūcošos izstrādājumus (paketes, ieliktnīšus u. c.). Kvalitatīvi izstrādājumi nodrošinās to, ka urīns ātri uzsūcas izstrādājuma dziļākajos slāņos un virskārta, kas saskaras ar ādu, paliek sausa. Tas palīdzēs uzturēt ādu veselu un neļaus vairoties nevēlamām baktērijām.

Uzsūcošo autiņbikšu izvēle

Visi TENA uzsūcošie izstrādājumi ātri uzsūc un aiztur šķidrumu izstrādājuma iekšējos slāņos, tādējādi saglabājot virsmu sausu un ādu veselu. To izgatavošanā izmantoti gaisa caurlaidīgi materiāli un iestrādātas mīkstas barjeras papildu aizsardzībai pret noplūdēm.

Ja pacients ir sociāli aktīvs vai kustas patstāvīgi un tikai dažreiz vajadzīga aprūpētāja palīdzība, izvēlieties TENA Pants bikses vai TENA Flex jostiņbikses.

Ja pacients ir guļošs vai kustas minimāli un ir vajadzīga aprūpētāja palīdzība, izvēlieties TENA Flex jostiņbikses vai TENA Slip autiņbikses.

Kompensējamās medicīniskās ierīces

TENA Pants, TENA Flex un TENA Slip izstrādājumi ir iekļauti valsts kompensējamo medicīnisko ierīču sarakstā. Jautājiet savam ģimenes ārstam.

Līdzekļi ķermeņa mazgāšanai

TENA mazgāšanas krēms vai mazgāšanas putas – ķermeņa un intīmās zonas aprūpei. Maigi attīra, aizsargā un atjauno ādu. Uztur ādas dabīgo pH līmeni un novērš nepatīkamo aromātu. Lietojami kopā ar TENA mazgāšanas cimdiem. Uz samitrināta cimda uzklāt mazgāšanas krēmu vai uzpūst putas un veicot vieglu masāžu nomazgāt aprūpējamo, mainot viņa pozīciju. Nav jānoskalo.

Tāpat ir pieejamas TENA mitrās salvetes vai cimdi.

Līdzekļi ādas kopšanai

Lai āda būtu mīksta, gluda un tiktu novērsta nieze, svarīgi ikdienā aprūpējamā sausos ķermeņa laukumus vai visu ķermeni mitrināt ar krēmu vai losjonu. (TENA Body Cream, TENA Body Lotion). TENA Body Cream ķermeņa krēms mitrina ādu un uztur tās dabisko mitruma līmeni. Sastāvā ir barojošas eļļas un E vitamīns. Ķermeņa krēms piemērots ļoti sausai ādai, sausiem ādas plankumiem vai visam ķermenim. Paredzēts ikdienas lietošanai.

TENA Body Lotion ķermeņa losjons mitrina ādu un uztur tās dabīgo mitruma līmeni. Sastāvā ir barojošas eļļas un E vitamīns. Losjons piemērots normālai un sausai ādai. Paredzēts ikdienas

lietošanai.

Ādas aizsardzības līdzekļi

Ādas papildu aizsardzībai izmantojiet aizsargkrēmu. TENA Barrier Cream aizsargkrēms izveido uz ādas papildu kārtiņu, kas pasargā ādu no mitruma liekā mitruma un kairinātājiem (urīna un fēcēm).

Savukārt TENA Zinc Cream cinka krēms ir izcili piemērots kairinātai, apsārtušai un jutīgai ādai. Sausina, veicina dzīšanu un mīkstina ādu.