Raksti

Vēnu veselība

Vēnu veselība

Vēnu varikoze jeb vēnu mazspēja ir plaši izplatīta saslimšana un ļoti aktuāla problēma. Paplašinātas vēnas norāda uz sliktu asinsriti, kuras cēlonis ir asinsvadu elastības trūkums. Vēnu varikozes gadījumā virspusējo vēnu vārstuļi nespēj pilnvērtīgi pildīt savas funkcijas, tas ir, virzīt asinis uz sirdi, un rodas asins sastrēgums kājās. Pirmais simptoms ir kāju pietūkums, kas veidojas tāpēc, ka ir traucēta šķidruma (asins un limfa) attece no tām.

Artēriju un vēnu uzbūve un atšķirības

Mūsu sirds organismā pumpē asinis gan pa artērijām, gan pa vēnām. Artērijas ir asinsvadi, pa kuriem asinis plūst virzienā no sirds. Artēriju sieniņas pārklāj gludā muskulatūra, tā veido artērijās spiedienu (muskuļi var sarauties un atslābināties, tādā veidā vai nu paaugstinot, vai samazinot spiedienu). Savukārt vēnas ir asinsvadi, pa kuriem asinis plūst pie sirds. Vēnu sienas ir plānas, spiediens tajās ir mazs. Atšķirībā no artērijām vēnās nav muskulatūras, asinis tās dzen ar speciālu vārstuļu palīdzību. Vārstuļi neļauj plūst asinīm citā virzienā, tikai uz sirds pusi. Asins plūsmu veicina arī skeleta muskuļu saraušanās (piemēram, staigājot vai skrienot tiek stimulēta asins plūsma uz sirdi). Tieši tāpēc, kad mums ir mazkustīgs dzīvesveids (ilgstoši sēžot vai stāvot), asinīm tikt atpakaļ uz sirdi ir grūtāk. Vēnu mazspēja ir tieši šo vārstuļu mazspēja. Ja problēmai nepievērš uzmanību un laikus nesāk ārstēt, lai to apturētu, var attīstīties ļoti nopietna, hroniska vēnu mazspēja (HVM).

HVM galvenais iemesls ir venozā hipertensija. Tās cēlonis parasti ir vēnu vārstuļu bojājums vai vēnu obstrukcija, kas samazina venozo atteci. Lūdzu, atcerieties, ka HVM ir ļoti nopietna slimība, kas arī progresē.

Simptomi, kas var liecināt par kāju vēnu saslimšanām:

· sāpes, diskomforts, nieze un smaguma sajūta kājās;

· pietūkušas potītes;

· krampji apakšstilba muskuļos;

· uz kājām redzami izspiedušies kapilāri un vēnas;

· potītes rajonā veidojas pigmentācija vai pat čūlas.

Sekas, ja vēnas neārstē

Ja HVM neārstē, sākumā var krietni mazināties pacienta dzīves kvalitāte, bet perspektīvā jau nemanāmi veidojas bīstama hroniska slimības forma.

Vizuāli uz ādas redzam vēnu tīklojumu un zilus vēnu mezglus, jo muskuļi izspiež vēnas uz ādas virsmu, bet nemanām pārmaiņas, kas notiek mūsu vēnās. Sakarā ar venozā spiediena pieaugumu parādās audu iestiepums, vēnu izstiepšanās. To sieniņas paplašinās, savijas, notiek audu trofiskas izmaiņas. Pasliktinās audu apgāde ar “barības vielām”, veidojas tūska potīšu un apakšstilbu rajonā.

Vēnu iekaisuma gadījumā var attīstīties grūti ārstējamas un sāpīgas trofiskās čūlas, kā arī ekzēma (audu apgādes traucējumu dēļ). Ja vēnas neārstē, var rasties komplikācijas – vēnu iekaisums (flebīts), tromboze (aizsprostojums), trombi var veicināt plaušu emboliju, kas var sākt pārvietoties augšup pa asinsrites sistēmu, izraisot sirdsdarbības traucējumus, insultu, infarktu. Tromboze ir bieža varikozo vēnu komplikācija.

Lai rūpētos par savu veselību, ieteicams konsultēties ar ārstu par asins stāvokli (vai nav sabiezējušas), vai nav nepieciešams nodot asins analīzes, tādējādi, ja būtu tāda nepieciešamība, laikus varētu nozīmēt atbilstošu terapiju gan vēnu mazspējas ārstēšanai, gan samazināt vai novērst trombu veidošanos, kas ir ļoti bīstami.

Ieteikumi pacientiem

1. Vairāk kustieties! Nav ieteicams ilgstošu periodu pavadīt mazkustīgi, ilgstoši sēdēt vai stāvēt kājās.

2. Vajadzētu mazāk uzturēties karstās telpās, pirtīs, karstā vannā, īpaši tiem, kam vēnu problēma ir ģimenē iedzimta kaite.

3. Ieteicama kontrastduša. Vasarā vairāk staigājiet pa ūdeni!

4. Ja darbs saistīts ar ilgstošu stāvēšanu, ieteicams periodiski nēsāt kompresijas zeķes.

5. Izvairieties no sēdēšanas pozā, kad kāja pārlikta viena otrai pāri.

6. Atpūtas laikā novietojiet kājas augstāk vai vismaz vienā līmenī ar sirdi.

7. Izvēlieties ērtus apavus!

8. Papildiniet uzturu ar šķiedrvielām, tādējādi novēršot aizcietējumus.

9. Uzņemiet dienā pietiekami daudz šķidruma (2 l)!

10. Samaziniet lieko svaru!

11. Atmetiet kaitīgos ieradumus!

12. Izvairieties no stresa!

13. Lietojot C vitamīnu, rutīnu, flavonoīdus (diosmīnu, hesperidīnu) vai standartizēta zirgkastaņas sēklu ekstrakta preparātus, stiprināsiet asinsvadu sieniņas, tādējādi samazinot varikozo vēnu rašanās iespēju.

Ārstēšana

Visplašāk izmanto medikamentozo ārstēšanu. Ir gan iekšķīgi, gan ārīgi lietojamie preparāti. Pirmais izvēles preparāts, ko lieto iekšķīgi, ir diosmīns (diosminum) – pussintētisks flavons. Tas ir venotonisks, venozotonisks, aizsargā asinsvadus, piemīt antioksidanta īpašība. Diosmīns (doisminum) palīdz mazināt krampjus un dedzināšanas sajūtu kājās. Diennakts deva – 1000 mg. Labāk ir izvēlēties mikronizēto diosmīnu, jo tam ir labāka biopieejamība un tas neizraisa būtiskas blakusparādības. Arī flavonoīdu saturošie preparāti (rutozīdi, Francijas jūras priedes mizas ekstrakts, vīnogu sēklu ekstrakts) mazina tūsku kājās. Visi iekšķīgi uzņemamie preparāti jālieto ēdienreižu laikā, lai mazinātu kuņģa - zarna trakta kairinājumu.

Kompleksā ar iekšķīgi lietojamiem preparātiem var būt dažādi geli, kas satur heparīnu. Tie palīdz samazināt smaguma sajūtu, diskomfortu, pietūkumu kājās. Arī kompresijas zeķes var izmantot kā papildlīdzekli venozās atteces uzlabošanai.

Atcerieties! Jebkuras zāles vai uztura bagātinātājus nav ieteicams lietot bez ārsta vai farmaceita konsultācijas.