Raksti / Jaunumi

Ak, šie sāpošie zobi!

Ak, šie sāpošie zobi!

Ļoti sāp zobs, lūdzu, iesakiet kaut ko pret sāpēm!” tas ikdienā aptiekā ir tik bieži dzirdēts lūgums farmaceitam. Tieši mutes dobuma infekcijas un dažādas iekaisuma slimības ir viens no biežākajiem iemesliem, kā dēļ pacienti dodas uz aptieku. Zobu sāpēm nav vecuma ierobežojumu – tās piemeklē kā pavisam jaunu, tā vecāka gadagājuma pacientu. Ir reizes, kad sāpju dēļ pacients ir spiests atlikt ikdienas plānus un doties pie speciālistiem.

Ielaist nedrīkst

Speciālisti atgādina, ka mutes dobuma slimības ielaist nevajadzētu. Neveseli zobi un smaganas ir bīstams infekcijas perēklis organismā. Īpaši svarīga ir mutes dobuma higiēna, kā arī kopējais veselības stāvoklis. Arī mehāniskie bojājumi var izraisīt iekaisuma procesus, čūlas un aftas mutes dobumā, kas rada nepatīkamu diskomforta sajūtu. Aptiekas sortiments zobu un mutes dobuma kopšanai mūsdienās ir plašs; mutes dobuma veselībai pieejami dažādi bezrecepšu medikamenti – geli, spreji, mutes skalojamie līdzekļi, putas smaganu veselībai, zobu pastas. Ir svarīgi izvēlēties sev piemērotu, mīkstu zobu birsti, reizi gadā apmeklēt zobu higiēnistu, tīrīt divreiz dienā zobus, kā arī regulāri un rūpīgi tos diegot.

Riska faktori

Riska faktori mutes dobuma slimībām ir neveselīgs uzturs, smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana, slikta mutes higiēna, nepietiekams vitamīnu daudzums organismā, savlaicīgi neārstēti zobi, hormonālās izmaiņas, ģenētiskā predispozīcija. Ir dažādi mutes dobuma iekaisuma veidi – tiem pieder asiņojošas smaganas, stomatīts, gingivīts, aftas, periodontīts u. c.

Hroniska smaganu slimība – gingivīts

Tā ir hroniska smaganu slimība, kas skar tikai ap zobiem esošās smaganas. Šīs slimības pamatā ir nekopti zobi, kā arī laikus netīrīti zobi. Zobu aplikums ir galvenais gingivīta iemesls.  Par gingivītu jādomā, ja ikdienā traucē pietūkušas, asiņojošas, apsārtušas smaganas. Ļoti svarīgi ir regulāri tīrīt zobus. Gingivītu palīdzēs ārstēt zobu higiēnists.

Pie zobu izkrišanas var novest periodontīts

Periodonts ir saistaudi, kas apklāj zoba sakni un notur zobu kaulā. Ja tajā nokļūst infekciju izraisoši mikroorganismi, rodas periodontīts. Savukārt periodontīta gadījumā var rasties parodontoze, kas var beigties ar zobu izkrišanu, jo zoba saistaudi nenotur zobu kaulā. Periodonta slimības ir hroniskas iekaisīgas infekcijas slimības, kas veidojas no zobu aplikuma. Tas savukārt veidojas nepareizas zobu un mutes dobuma kopšanas, kā arī zobu bakteriālā pārklājuma rezultātā. Hroniska periodonta saslimšana bieži vien sastopama kardioloģiskiem pacientiem, pacientiem, kuriem ir sirds un asinsvadu, plaušu slimības. Tāpēc gados vecākiem cilvēkiem ir svarīgi būt īpaši uzmanīgiem mutes dobuma traucējumu gadījumā. Jau sajūtot pirmās iekaisuma pazīmes, vajadzētu meklēt palīdzību pie speciālista un ārstēt periodontītu.

Mutes dobuma gļotādas iekaisums – stomatīts

Tas ir mutes dobuma gļotādas (lūpu, mēles, vaigu, aukslēju) iekaisums. Stomatītu izraisa baktērijas, vīrusi, sēnīte, to var provocēt dažādas pārmaiņas ķermenī – cukura diabēts, stress, saaukstēšanās, vitamīnu trūkums, jaunu medikamentu lietošana, hormonālie traucējumi, grūtniecība u. c. To var izraisīt slikta mutes higiēna vai neārstēti zobi. Stomatīta gadījumā svarīgākais ir rūpēties par veselību kopumā un ievērot mutes dobuma higiēnu, rūpīgi diegot zobus divas reizes dienā. Stomatīta gadījumā nepieciešama konsultācija ar zobārstu.

Sīkās čūliņas – aftas

Tās ir sīkas čūliņas uz mutes dobuma gļotādas. Parasti izskatās kā balti plankumi, tās var būt ļoti sāpīgas. Aftas izraisa stress, hormonālie traucējumi, novājināta imunitāte, infekcija organismā vai mutes dobumā, alerģiskas reakcijas, piemēram, uz riekstiem, kafiju, zobu pastām, olām, zemenēm un citiem produktiem. Galvenie simptomi ir dedzināšanas sajūta, nieze vai durstīšana un sāpes mutē. Bieži simptomus var izraisīt aktīva runāšana, ēšana un dzeršana, it īpaši tad, ja dzēriens ir karsts, ass vai skābs. Aftu gadījumā var lietot pārklājošus gelus, kumelīti skalošanai. Ja simptomi neizzūd 10 dienās, jāvēršas pie zobārsta.

Ko par mums stāsta mute

Mute ir mūsu ķermeņa spogulis. Rūpes par mutes dobumu ir rūpes par vispārējo veselību. Nekopta, netīra mute, kurā trūkst zobu, ne vien neglīti izskatās, bet var atstāt nevēlamas sekas visam organismam. Bojāti zobi un iekaisušas smaganas ir nozīmīgs infekcijas perēklis mūsu organismā, tāpēc aicinu kopt savus zobus, lietot veselīgu uzturu, kā arī reizi gadā apmeklēt zobārstu un higiēnistu.

Suzanna Karīna Žīra, Mēness aptieka farmaceite