Raksti / Jaunumi

Kā parūpēties par acu veselību ilgtermiņā?

Kā parūpēties par acu veselību ilgtermiņā?

Acis ir kā logs uz pasauli, kas ļauj ieraudzīt tās daudzveidību un krāšņumu. Taču, laikam ritot, redze, šī brīnišķīgā maņa, var pasliktināties, jo acis noveco, uz tām nelabvēlīgi iedarbojas dažādi vides faktori, ļaunumu nodara arī kaitīgie ieradumi un neveselīgs dzīvesveids.

Ar vecumu saistītā makulas deģenerācija

          Viena no acu slimībām, kas saistīta ar novecošanu, ir makulas deģenerācija, kas izpaužas kā aizmiglota redze, radot grūtības lasīt, vadīt auto, nodarboties ar rokdarbiem, piemēram, adīt. Izrādās, ar vecumu saistītā makulas deģenerācija ir galvenais redzes pasliktināšanās iemesls cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma. Tā neizraisa pilnīgu aklumu, taču apgrūtina ikdienas darbus, jo cilvēku sejas un arī priekšmeti vairs nav skaidri saskatāmi. Parasti makulas deģenerācija notiek lēni, un tad, ja slimība ir agrīnā stadijā, to ilgāku laiku var pat nepamanīt.  

Kas to veicina?

Slimības attīstību var sekmēt šādi faktori:

  • smēķēšana;
  • ultravioletā starojuma ilgstoša iedarbība;
  • pastiprināta alkohola lietošana;
  • aptaukošanās;
  • sirds un asinsvadu slimības;
  • ģenētiska predispozīcija;
  • neveselīgs uzturs.

Galvenokārt tieši ar uzturu organismā nonāk visām orgānu sistēmām, tostarp acīm nepieciešamie mikroelementi. Zems A, C un E vitamīnu, cinka, luteīna un omega-3 taukskābju daudzums uzturā patiešām var palielināt ar vecumu saistītās makulas deģenerācijas risku. Protams, ne vienmēr ikdienas steigā pietiek laika pārdomāt, sabalansēt ēdienkarti, pagatavot svaigu, veselīgu ēdienu, taču uz to vajadzētu tiekties. Ja tomēr ir skaidrs, ka veselīgai organisma funkcionēšanai trūkst nepieciešamo uzturvielu, var ņemt talkā uztura bagātinātājus.

Svarīga loma redzes uzturēšanā ir asinsvadiem, kas apasiņo tīkleni. Tiem kaitē paaugstināts glikozes līmenis (cukura diabēta gadījumā). Nekontrolēts cukura diabēts izraisa hiperglikēmiju. Tās rezultātā tiek bojāti asinsvadi un acs tīklene nesaņem nepieciešamās barības vielas. Šo procesu sauc par retinopātiju. Labākais veids, kā cukura diabēta pacientiem izvairīties no diabētiskās retinopātijas, ir glikozes līmeņa kontrole asinīs.

Acīm kaitē arī pastāvīgi paaugstināts asinsspiediens, tādēļ tam noteikti vajadzētu regulāri sekot līdzi (norma ir 120/80 mmHg).

Noteikti jāatsakās no smēķēšanas! Tā bojā ne tikai plaušas, bet arī redzi, palielinot gan makulas deģenerācijas, gan kataraktas risku.

Kas palīdz aizkavēt ar vecumu saistīto makulas deģenerāciju?

Antioksidanti

Tās ir vielas, kas aizsargā organisma šūnas no brīvajiem radikāļiem – savienojumiem, kam piemīt kaitīga ietekme uz organismu. Brīvie radikāļi veicina patoloģisku procesu dzīvajos organismos – uzbrūk tiem, rada kaitējumu un bojājumus šūnu struktūrā.

Aptiekās pieejami kvalitatīvi uztura bagātinātāji ar augstu antioksidantu saturu. Aktīvā sastāvdaļa ir, piemēram, bioflavonoīds no Francijas jūras priedes mizas. Priedes mizas bioflavonoīdam piemīt īpašas antioksidanta spējas, tas palīdz stiprināt imūnsistēmu, asinsvadu sienas un kapilārus.

Ir līdzekļi, kas satur ne tikai priedes mizas ekstraktu, bet arī zaļās tējas, melleņu ogu ekstraktu. To galvenās sastāvdaļas ir bioflavonoīdi, polifenoli un antociāni.

Plašāk pazīstami antioksidanti ir luteīns un zeaksantīns. Tie ir acs makulas pigmenti, ko cilvēka organisms nesintezē, bet uzņem ar pārtiku vai uztura bagātinātājiem. Luteīns un zeaksantīns acīs filtrē saules kaitīgo zilās gaismas komponentu un ultravioleto starojumu. Šiem antioksidantiem piemīt spēja uzlabot redzes asumu un kontrastu. Dienā ieteicams uzņemt 10 – 20 mg luteīna un zeaksantīna. Pietiekams luteīna un zeaksantīna daudzums ir pievienots speciālajos acu vitamīnu kompleksos.

Zivju eļļa

Ne mazāk vērtīga acu veselībai un redzes saglabāšanai ir zivju eļļa jeb omega-3 taukskābes un A vitamīns. Vērtīgākās no omega-3 taukskābēm ir alfa-linolskābe, eikozapentaēnskābe (EPA) un dokozaheksaēnskābe (DHA). Alfa-linolskābe atrodama augu eļļās, pākšaugos, ķirbjos, riekstos un sēklās. Eikozapentaēnskābi (EPA) un dokozaheksaēnskābi (DHA) var uzņemt ar treknām zivīm un krila eļļu.

Nepiesātinātās omega-3 taukskābes būs vērtīgas gan acu veselībai, gan smadzeņu darbībai, atmiņai, sirds un asinsvadu veselībai, imūnsistēmai. Parasti līdzās luteīnam un zeaksantīnam arī šīs sastāvdaļas tiek iekļautas acu vitamīnu sastāvā.

Ieteikumi acu veselības profilaksei

  • Lai pasargātu acis ilgtermiņā, uzturā jālieto maksimāli daudz zaļumu, dārzeņu, augļu – tas ir labākais dabiskais vitamīnu avots veselām acīm. Jāizvēlas produkti, kas satur E, C vitamīnu, cinku, kas pasargās no tīklenes distrofijas attīstības vecumdienās. Ēdienkartē var iekļaut spinātus, kāpostus, romiešu salātus, oranžo papriku, olas, zivis, kurās ir daudz omega-3 taukskābju, piemēram, lasi un tunci.
  • Ik dienu jālieto pietiekami daudz šķidruma, jo uzņemtais šķidruma daudzums nepieciešams arī acs mitrināšanai.
  • Acis vajag regulāri atpūtināt. Ilgstoši skatoties datorā, acis nogurst, tādēļ tās jāatpūtina ik pēc 20 minūtēm, vismaz 20 sekundes skatoties tālumā. Laba relaksācija ir atrašanās ārā, svaigā gaisā, taču saulainā dienā noteikti jāatceras uzlikt saulesbrilles. Acu atpūtai un veselībai ir svarīgs labs miegs.
  • Acu veselības pasliktināšanos ļaus laikus atklāt regulāras acu pārbaudes. Pēc 50 gadu vecuma acu ārstu vajadzētu apmeklēt katru gadu vai reizi divos gados.

Pirms izvēles – farmaceita konsultācija

Mēness aptiekas klienti ir iecienījuši iepirkšanos e-menessaptieka.lv. Pirms iegādāties uztura bagātinātājus un medikamentus, iesakām konsultēties ar farmaceitu, jo izvēlētā vai nepieciešamā līdzekļa efektivitāte ir atkarīga gan no sastāva un devas, gan no tā, vai tas piemērots konkrētam lietotājam, un vai ir saderīgs ar citiem tobrīd lietotajiem medikamentiem vai uztura bagātinātājiem. Farmaceita konsultāciju tiešsaistē (online) var saņemt bez maksas, zvanot uz tālruni 8555. Turklāt ar farmaceitu var sazināties rakstot WhatsApp vai e-pastā. Papildus informāciju meklē Mēness aptiekas mājas lapā. Mēness aptiekas farmaceiti vienmēr ir gatavi palīdzēt, sniedzot vislabāko farmaceitisko aprūpi.

Daiva Krjaukle, Mēness aptieka farmaceite

Saistītie raksti